آمریکا اعلام كرد كه كره‌شمالی با تعلیق فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم و آزمایش‌های موشكی و هسته‌ای در ازای دریافت كمك‌های غذایی موافقت كرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وزارت امور خارجه آمریکا از موافقت کره‌شمالی در به تعلیق درآوردن آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود خبر داد و اعلام كرد كه پیونگ‌یانگ همچنین قبول كرده تا بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر روند به تعلیق درآمدن فعالیت‌های هسته‌ای در تاسیسات هسته‌ای "یونگ‌بیون" نظارت كنند.

به گزارش شبكه خبری بی بی سی، ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار کرد که در مقابل این اقدام كره‌شمالی، واشنگتن نیز جزئیات طرح کمک غذایی ۲۴۰ هزار تنی به پیونگ‌یانگ را نهایی کرده است.

فعالیت‌های هسته‌ای کره‌شمالی، شامل آزمایش‌های هسته‌ای، آزمایش موشک‌های دوربرد و فعالیت‌های غنی سازی در تاسیسات هسته‌ای "یونگ‌بیون" می‌شود.

این توافقات پس از گفتگوهای هفته گذشته مقامات آمریکا و کره شمالی در پکن، پایتخت چین، حاصل شد.

در سال ۲۰۰۳ میلادی و در پی تصمیم کره‌شمالی برای ازسرگیری برنامه‌های هسته‌ای خود و اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مذاکرات شش جانبه به منظور یافتن راه‌حلی برای این بحران آغاز شد.

در مذاکرات شش جانبه نمایندگانی از کره‌جنوبی، چین ، آمریکا، ژاپن، روسیه و کره‌شمالی حضور داشتند.

هر چند کره شمالی در فوریه سال ۲۰۰۶ با توقف فعالیت‌های هسته‌ای خود در برابر دریافت کمک‌های خارجی موافقت کرد، اما بار دیگر در سال ۲۰۰۸ میلادی در اعتراض به خودداری آمریکا از حذف فوری نام کره‌شمالی از فهرست کشورهای حامی تروریسم، برنامه برچیدن تاسیسات اتمی خود را به حال تعلیق در آورد.