مقامات هسته‌یی ژاپن از ساكنان فوكوشیما به خاطر افشا نكردن نقشه‌هایی كه مناطق خطرناك دارای مواد رادیواكتیو را نشان می‌داد، عذرخواهی كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رادیو استرالیا گزارش داد كه این نقشه‌های آمریكایی بلافاصله پس از وقوع حادثه هسته‌یی نیروگاه فوكوشیما دایچی در سال ۲۰۱۱ به دولت ژاپن و آژانس ایمنی هسته‌یی این كشور ارائه شد. اما مقامات ژاپن به جای انتشار این نقشه‌ها، آن‌ها را پیش خود نگه داشتند.

مقامات ژاپن از شهردار كاووچی، روستایی در نزدیكی نیروگاه هسته‌یی فوكوشیما كه اكنون تخلیه شده است، عذرخواهی كردند، اما یوكو اندو، شهردار این روستا این عذرخواهی را رد كرد و گفت كه دیگر خیلی دیر شده است.

او گفت كه اگر نقشه‌ها را به مردم روستایش داده بودند آن‌ها می‌توانستند از تخلیه و جابه‌جایی به مناطقی كه میزان رادیواكتیوشان بسیار بالا بود، خودداری كنند.

در این میان بیش از ۱۰ هزار شهروند ژاپنی ضدهسته‌یی روز جمعه در اعتراض به تصمیم ژاپن برای راه‌اندازی مجدد راكتورهای هسته‌یی‌اش كه قرار است روز یك‌شنبه راه‌اندازی شوند، جلوی دفتر یوشیهیكو نودا، نخست‌وزیر ژاپن تجمع كردند. از زمان اعلام این خبر توسط دولت ژاپن، این گسترده‌ترین تظاهرات اعتراضی است كه در مركز توكیو انجام می‌شود.

این تصمیم دولت ژاپن با هشدار دو زلزله‌شناس برجسته ژاپنی نیز روبه‌رو شده است كه اخیرا اعلام كردند كه ژاپن در حال نادیده گرفتن درس‌های امنیتی حاصل از بحران نیروگاه هسته‌یی فوكوشیما دایچی است.

شركت كانسای الكتریك پاور، با وجود مخالفت‌های گسترده مردمی از دولت ژاپن اجازه گرفته است تا دو راكتور هسته‌یی نیروگاه اوهی را مجددا راه‌اندازی كند.

كاتسوهیكو ایشیباشی، یك زلزله‌شناس دانشگاه كوبه گفت كه الگوهای زمین‌لرزه‌های ارائه شده توسط ناظران هسته‌یی ژاپن احتمالا گسل‌هایی را كه در نزدیكی نیروگاه هسته‌یی اوهی قرار دارند، نادیده گرفته‌اند.

ایشیباشی در جمع خبرنگاران گفت: آزمایشات فشار و رهنمود‌های امنیتی برای راه‌اندازی راكتورهای هسته‌یی هر دو احتمال وقوع حادثه در این نیروگاه را در نظر گرفته‌اند. آن‌ها به جای تشدید استاندارد‌ها كاهش استاندارد‌های امنیتی را به نمایش گذاشتند.

میتسوشیسا واتانابه، یك استاد زلزله‌شناس در دانشگاه توكیو نیز در یك كنفرانس خبری گفت كه كارشناسانی كه مشاور صنعت هسته‌یی ژاپن هستند خطر زمین‌لرزه را دست كم گرفته‌اند.

واتانابه گفت: مهارت و بی‌طرف بودن كارشناسانی كه مشاور آژانس ایمنی هسته‌یی و صنعتی ژاپن هستند به شدت زیر سوال رفته است.

پس از وقوع زمین‌لرزه‌ای در سال ۲۰۰۷ كه موجب نشت مواد رادیواكتیو در راكتورهای شمال ژاپن شد، ایشیباشی گفت كه ژاپن در خطر یك فاجعه هسته‌یی به دنبال وقوع یك زمین‌لرزه شدیدتر قرار دارد، هشداری كه پس از وقوع حادثه هسته‌یی نیروگاه فوكوشیما دایچی ثابت شد.

ایشیباشی روز سه‌شنبه با بیان این كه پیش‌بینی زمان وقوع زمین‌لرزه‌ها هم‌چنان غیرممكن است، افزود كه وقوع زمین‌لرزه ۹ ریشتری سال گذشته نشان داد كه احتمال این كه زمین‌لرزه‌های فاجعه‌آمیزی به وقوع بپیوندند در آینده بسیار زیاد است.

شركت كانسای الكتریك پاور اعلام كرد كه قصد دارد روز یك‌شنبه راكتور ۱۱۸۰ مگاواتی شماره ۳ نیروگاه هسته‌یی اوهی را مجددا راه‌اندازی كند كه این اولین راكتور هسته‌یی ژاپن خواهد بود كه پس از وقوع فاجعه فوكوشیما دایچی فعالیت خود را از سر می‌گیرد. شركت كانسای الكتریك پاور اعلام كرد كه این راكتور پس از راه‌اندازی بین ۴ و ۶ ژوییه تولید برق را آغاز می‌كند و در ۸ تا ۱۱ ژوییه تولید برق را با نهایت ظرفیت خود انجام می‌دهد.

این شركت علاوه بر آن گفت كه در تاریخ ۱۷ تا ۲۱ ژوییه (۲۷ تا ۳۱ تیرماه) راكتور ۱۱۸۰ مگاواتی شماره ۴ نیروگاه اوهی را نیز مجددا راه‌اندازی خواهد كرد.

یك سخنگوی شركت كانسای الكتریك پاور گفت كه راكتور شماره ۴ از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ ژوییه (۳۰ تیرماه تا ۵ مرداد) تولید برق را از سر می‌گیرد و از ۲۴ تا ۳۱ ژوییه (۳ تا ۱۰ مرداد ماه) به نهایت ظرفیت تولید خود می‌رسد.

یوشیهیكو نودا، نخست‌وزیر ژاپن در اواسط ماه خرداد به شركت كانسای الكتریك پاور دستور داد كه دو راكتور هسته‌یی نیروگاه اوهی در شهرستان فوكوی را مجددا راه‌اندازی كنند، اقدامی كه پس از یك حدود یك ماه توقف تولید برق هسته‌یی در ژاپن اتفاق می‌افتد و هدف از آن جلوگیری از كمبود برق در تابستان است.

راكتورهای شماره ۳ و ۴ نیروگاه اوهی در ۶۰ كیلومتری شمال شهر كیوتو قرار دارند.

نودا در جلب حمایت مقامات محلی در شهرستان فوكوی برای موافقت با راه‌اندازی مجدد دو راكتور نیروگاه هسته‌یی اوهی موفق شد و به آن‌ها هشدار داد كه در صورتی كه این راكتورها راه‌اندازی نشوند ژاپن با كمبود گسترده برق در طول تابستان مواجه خواهد شد و این امر اقتصاد ژاپن را به خطر خواهد انداخت.

فرماندار فوكوی هنگام بیان موافقت خود با از سرگیری فعالیت راكتورهای اوهی بر اهمیت منابع قابل اعتماد انرژی در اطراف اوساكا و كیوتو تاكید كرد. پیش از او شینوبو توكیوكا، شهردار اوهی آخرین موافقت لازم برای راه‌اندازی این راكتورها را ارائه كرده بود. قبل از وقوع حادثه هسته‌یی نیروگاه فوكوشیما دایچی، انرژی هسته‌یی ۳۰ درصد برق ژاپن را تامین می‌كرد.

یك نظرسنجی كه اخیرا توسط مركز تحقیقاتی پیو در واشنگتن انجام شد نشان داد كه ۷۰ درصد مردم ژاپن خواستار كاهش و یا حذف انرژی هسته‌یی هستند.

پس از وقوع زمین‌لرزه و سونامی ماه مارس سال ۲۰۱۱ برق نیروگاه فوكوشیما‌ دایچی قطع شد، سیستم‌های خنك‌كننده‌اش از كار افتاد و با بالا رفتن بیش از حد دمای راكتورهای این نیروگاه چند انفجار هیدروژنی در این نیروگاه اتفاق افتاد و علاوه بر آن هسته راكتورها دچار گداخت نسبی شد و مواد رادیواكتیو نیز در هوا و زمین منتشر شد.

این حادثه موجب شد كه بسیاری از ساكنان اطراف منطقه فوكوشیما دایچی مجبور به ترك خانه‌های خود شوند و تا شعاع چند كیلومتری این نیروگاه خالی از سكنه شود. بسیاری از ساكنان این مناطق هنوز قادر به بازگشت به خانه‌های‌شان نشده‌اند.

این اتفاق موجب شد كه اعتماد عمومی به ایمنی نیروگاه‌های هسته‌یی خدشه‌دار شود و اعتراضات گسترده‌ای نسبت به انرژی هسته‌یی در ژاپن صورت گیرد.

در ژاپن همه نیروگاه‌ها ملزم هستند هر ۱۳ ماه یك‌بار بازرسی‌هایی دوره‌یی را روی راكتورها انجام دهند، اما از زمان وقوع حادثه هسته‌یی ژاپن هیچ یك از راكتورهای تعطیل شده اجازه راه‌اندازی مجدد را پیدا نكرده‌اند و به همین دلیل در حال حاضر هر ۵۴ راكتور هسته‌یی ژاپن خاموش هستند.

راكتورهای تجاری ژاپن دارای ظرفیت تولیدی كلی ۴۶ هزار و ۱۴۸ مگاوات هستند. ۴ راكتور نیروگاه هسته‌یی فوكوشیما د ایچی شركت توكیو ا لكتریك پاور كه بیش‌ترین آسیب را پس از زمین لرزه و سونامی ماه مارس دیدند به طور رسمی كنار گذاشته شده‌اند.