بیش از ۱۵ هزار معترض مخالف با استفاده از انرژی هسته‌یی در خیابان‌های مقابل دفتر نخست‌وزیر ژاپن تجمع كردند و علیه راه‌اندازی مجدد راكتورهای هسته‌یی شعار سر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رویترز از توكیو گزارش داد: جمعیت معترضین روز جمعه جاده و خیابان‌های منتهی به دفتر یوشهیكو نودا، نخست‌وزیر ژاپن را مسدود كردند.

پلیس پنج اتوبوس زرهی ضد شورش را در مقابل ورودی دفتر نخست‌وزیر قرار داد تا از ورود معترضین به ساختمان جلوگیری شود.

چندین هلیكوپتر به طور مداوم بر فراز منطقه در حال حركت بودند. این بزرگ‌ترین تجمع اعتراضی از زمان آغاز اعتراضات پراكنده‌ای است كه در پی اعلام تصمیم نودا به راه‌اندازی دو راكتور در غرب ژاپن برگزار می‌شود.

تمامی ۵۰ راكتور هسته‌یی ژاپن پس از آسیب دیدن نیروگاه فوكوشیما در زمین لرزه و سونامی مارس ۲۰۱۱ خاموش شدند. حادثه فوكوشیما بدترین فاجعه پس از فاجعه ۱۹۸۶ در چرنوبیل بوده است.

قرار است روز یكشنبه اولین راكتور از دو راكتور "اوهی"‌ كه توسط "كانزای الكتریك پاور" كنترل می‌شود. فعالیتش را از سر بگیرد. صحبت معترضین از جمله كاركنان دفتر نخست‌وزیر، زنان و بچه‌ها و كهنسالان شعارهای "مخالف راه‌اندازی هستیم" و "برق هسته‌یی را رها كنید" سر داده بودند.

تصمیم ‌راه‌اندازی راكتورها در حالی كه فصل تابستان فرا رسیده است یك پیروزی برای صنعت همچنان قدرتمند هسته‌یی ژاپن بوده است. اما مردم این كشور از فاجعه فوكوشیما به بعد به شدت نگران هستند و نظرسنجی‌ها نشان داد كه ۷۰ درصد آنها می‌خواهند انرژی هسته‌یی كنار گذاشته شود.