نگرانی مسکو از احتمال حضور کوتاه مدت نظامی در پایگاه ۲۰۱، اعلام آمادگی سفیر آمریکا برای همکاری همه جانبه با دولت تاجیکستان و عزم دولت ترکمنستان برای مبارزه جدی با مواد مخدر بخشی از اخبار آسیای مرکزی را تشکیل می‌دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، یک مقام نظامی روسیه گفت که پیشنهاد مقامات دوشنبه در زمینه حضور کوتاه‌مدت نظامی برای مسکو نگران‌ کننده است.

"ولادیمیر چیرکین" فرمانده نیروهای زمینی روسیه گفته‌است که آمادگی دوشنبه برای تمدید حضور کوتاه مدت پایگاه نظامیان روسیه (۲۰۱) ناراحتی‌هایی را پیش‌ آورده است.

به گفته این مقام ارشد نظامی روسیه، اکنون امضای سند در زمینه حضور پایگاه ۲۰۱ که قرار بود به مدت ۴۹ سال تمدید شود، پس از پیشنهاد تازه تاجیکستان با خطر مواجه شده است.

ژنرال چیرکین در این نشست تصریح کرده که تاجیکستان می‌خواهد توافقنامه جدید نظامی فقط به مدت ۱۰ سال به امضا برسد اما این پیشنهاد قابل قبول روسیه نیست.

پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان متشکل از حدود هفت هزار پرسنل، همچنین ماشین و تجهیزات میکانیزه نظامی، بالگرد و هواپیما‌های جنگی است.

بخش‌های این پایگاه در شهر دوشنبه، مراکز شهرهای قرغان‌تپه (در یکصد کیلومتری جنوب) و "کولاب" (دویست کیلومتری جنوب شرق) تاجیکستان مستقر شده‌اند.

گفته می‌شود، پایگاه نظامی۲۰۱ بزرگ‌ترین واحد نظامی روسیه مستقر بیرون از قلمور این کشور است که پس از فروپاشی اتحاد شوروی سابق پس از امضای توافقنامه‌هایی با مقامات دوشنبه در خاک تاجیکستان باقی مانده‌است.

امحاء۶۳۵ کیلوگرم مواد مخدر در ترکمنستان

بیش از ۶۳۵ کیلوگرم انواع مواد مخدر طی مراسم رسمی در ترکمنستان با حضور مقامات عالی رتبه سیاسی- انتظامی این کشور و نیز سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم عشق‏آباد و نمایندگان سازمان‏های بین‏المللی مستقر در ترکمنستان، سوزانده شد.

در این آیین ویژه‏ که در حومه عشق‏آباد در منطقه "مانیش" برگزار شد، بسته‌های حاوی انواع مختلف مواد مخدر توسط دیپلمات‌ها و سفرای خارجی مقیم ترکمنستان و نیز مسئولان ترکمنستانی حاضر در این مراسم، در کوره مخصوص به آتش کشیده شد.

لازم به ذکر است که قربانقلی بردی‏محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان از اولین روز تصدی خود در سمت ریاست جمهور ترکمنستان، جنگ بی‏امانی با مواد مخدر و عاملان آنها را اعلام کرد و در این زمینه، سازمان مبارزه با مواد مخدر را زیر نظر نهاد ریاست جمهور این کشور تأسیس کرد.

تدابیر شدید همه جانبه برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر، تجهیز نیروهای مرزبانی، انتظامی و امنیتی برای مقابله با این پدیده شوم و خانمان سوز، حبس طویل‏المدت و نیز مصادره اموال عاملان قاچاق و توضیع آنها در خاک ترکمنستان و نیز عدم عفو عمومی دست‏اندکاران قاچاق مواد مخدر که در حبس در زندانهای این کشور به سر می‏برند، باعث شده‏است که سطح قاچاق مواد مخدر و میزان اعتیاد به این مواد در سراسر ترکمنستان به شدت کاهش یابد.

سرکنسول جدید ترکمنستان در مشهد معارفی شد

سرکنسول ترکمنستان در مشهد با سفیر این کشور در کابل، تعویض پست کردند

قربانقلی بردی‏محمداف رئیس جمهور ترکمنستان طی فرمانی "همراه توگالاک‏اف" سرکنسول ترکمنستان در مشهد را از این سمت برکنار و به عنوان سفیر جدید این کشور در کابل افغانستان معرفی کرد.

همچنین به موجب فرمان دیگر رئیس جمهور ترکمنستان، "سردار‏ محمد قاراجایوف" که پیشتر کنسول ترکمنستان در هرات افغانستان بود به عنوان سرکنسول جدید ترکمنستان در مشهد معرفی شد.

همچنین طبق دستور رئیس جمهور ترکمنستان "صفر بردی‏نیازاف" و "آتاجان مولام‏اف" سفرای این کشور در اسلام‏آباد پاکستان و کابل افغانستان بنا به دلیل انتصاب به سمت‏های دیگر، از این پست برکنار شدند.

گفتنی است که به موجب فرمان دیگر رئیس جمهور ترکمنستان آتاجان مولام‏اف که پیشتر سفیر این کشور در کابل بود به عنوان سفیر جدید ترکمنستان در اسلام‏آباد پاکستان معرفی شد.

محکومیت ۱۲ نفر به اتهام عضویت در سازمان مذهبی ممنوع الفعالیت در تاجیکستان

گروهی ۱۲ نفره با اتهام عضویت در حزب التحریر که یک سازمان ممنوع در تاجیکستان است از سوی دادگاهی در این کشور از چهار الی ۱۴ سال زندان محکوم شدند.

بنا به بیانیه دادگاه این افراد ۲۵-۳۰ ساله بوده و از ساکنان نواحی تابع مرکز، استان سغد و ختلان هستند.

بنا به گفته این منبع، این محکومین که در ماه‌های ژانویه و فوریه امسال توسط نهادهای امنیتی و انتظامی به اتهام انتشار و توزیع شبنامه‌های مذهبی با شعارهای دعوت برای از بین بردن نظام موجود دستگیر شده بودند، به جرم خود اعتراف کردند.

حزب التحریر که از دهه ۹۰ میلادی در کشورهای آسیای مرکزی از جمله در تاجیکستان فعالیت غیررسمی خود را آغاز کرده بود در سال ۲۰۰۱ میلادی با پیشنهاد دادستانی کل و بر اساس تصمیم دادگاه عالی در این کشور ممنوع شد.

بنا به آمار غیررسمی از آن زمان تا به حال صدها تن از اعضای این حزب ممنوع الفعالیت بازداشت و از سوی دادگاه برای مدت زمان مختلف محکوم به حبس شده که حدود ۳۰۰ نفر از آنان تاکنون در زندان‌های شهرهای دوشنبه، قرغانتپه و خجند زندگی می‌کنند.

آمریکا نسبت به روسیه، ۵ برابر بیشتر به تاجیکستان کمک کرده است

بنابر آمار ریاست جمهوری تاجیکستان، طی ماه‌های ژانویه- می سال جاری میلادی به میزان ۳۶ میلیون ۲۰۰ هزار دلار کمک بشر دوستانه وارد کشور تاجیکستان شده است.

از جمله، به مبلغ ۲.۱ میلیون دلار آرد، ۶۰۵ هزار دلار روغن نباتی و بیشتر از همه تجهیزات پزشکی به مبلغ ۱۷.۵ میلیون دلار به عنوان کمک بشر دوستانه وارد تاجیکستان شده است.

بنابر اعلام این آژانس، طی ۵ ماه اول سال جاری ۳۱ کشور خارجی دور و نزدیک به تاجیکستان کمک بشردوستانه کردند. آمریکا، بزرگترین کمک رسان به تاجیکستان شناخته شد، از مجممع کمک‌های وارد شده به تاجیکستان بیش از نیمی از آن متعلق به آمریکا است.

بعد از آمریکا روسیه قرار دارد که سهمش در حجم کمک رسانی به تاجیکستان، ۱۰.۲ درصد را تشکیل می‌دهد. از کمک‌های ارائه شده به تاجیکستان، مصر ۵.۸، هلند۴.۶ و قزاقستان ۲.۹ درصد را شامل می‌شود.

کنت گراس: "آمریکا برای همکاری بیشتر با تاجیکستان آماده است"

کنت گراس، سفیر آمریکا در دیدار با همراخان ظریفی وزیر خارجه تاجیکستان ابراز داشت، تاجیکستان، شریک مهم آمریکا در قاره آسیا است و آمریکا، همکاری با تاجیکستان را در تمامی بخش‌ها در اولویت می‌داند.

در این دیدار همراهخان ظریفی با تمجید از روند روبه رشد همکاری های تاجیکستان و آمریکا تأکید کرد که در چند سال آخر، روابط بین این دو کشور رشد کرده است.

در جریان این ملاقات، کنت گراس با اشاره به اوضاع امروز افغانستان ابراز داشت: تاجیکستان تنها کشوری است که در مشارکت با نیروهای بین‌المللی در جهت ثبات کشور همسایه کمک می‌کند.

همچنین در این دیدار طرفین توافق کردند که همکاری در جهت آموزش جوانان تاجیک در آمریکا تقویت شود.

مدیرکل یونسکو بر پیشرفت‏های همکاری‏ با ترکمنستان در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی تاکید کرد

مدیر کل سازمان آموزشی،علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO) در پیامی به رئیس جمهور ترکمنستان بر پیشرفت‏های به دست آمده در تعاملات دوجانبه با این کشور در زمینه حمایت از اقدامات در راستای حفاظت و غنی سازی میراث فرهنگی تاکید کرد.

"ایرینا بوکووا۰۳۹; مدیر کل یونسکو در این پیام که در روزنامه "ترکمنستان" چاپ عشق‏آباد نیز امروز متن آن منتشر شده‏ است، ضمن تائید مطلب فوق تصریح کرد: موضع اصولی رئیس جمهور ترکمنستان در راستای حمایت از آرمان‏های یونسکو، در واقع انگیزه‏ای قوی برای حرکت به سمت تحقق اهداف جهانی این سازمان می‏باشد.

مدیر کل یونسکو در بخش دیگر این پیام که از تلویزیون ملی ترکمنستان نیز قرائت شد، با اشاره به سفر رئیس جمهور ترکمنستان به مقر سازمان یونسکو در فوریه سال ۲۰۱۰ میلادی، افزود: توسعه همکاری‏های دوجانبه ما، از پتانسیل بزرگی برخوردار است و اطمینان داریم که بدون شک این ظرفیت‏ها به همت علاقه و پایبندی جناب عالی به توسعه و گسترش تعاملات دوجانبه با سازمان‏های معتبر بین‏المللی بویژه سازمان ملل و نهادهای زیر مجموعه آن، محقق خواهد شد.

لازم به ذکر است که مجموعه تاریخی مرو قدیم در جنوب ترکمنستان، مجموعه آثار تاریخی و باستانی کهنه اورگنج در استان داش‏اغوز در شمال این کشور و مجموعه تاریخی و باستانی قلعه نسا قدیم در حومه عشق‏آباد پایتخت کشور ترکمنستان از دیگر اماکن تاریخی و مذهبی ترکمنستان هستند که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده‏اند.

از سوی دیگر دولت ترکمنستان همچنین در صدد آن است که دشت "قره‏قوم" این کشور را نیز به عنوان اثر و میراث طبیعت زنده و برخی دیگر از آثار تاریخی و باستانی واقع در سراسر ترکمنستان را نیز در فهرست جهانی سازمان یونسکو ثبت کند که در این زمینه همایش و مذاکرات متعدد بین المللی را در دست اجرا دارد.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO) که به‌طور خلاصه یونسکو نامیده می‌شود، یکی از سازمان‌های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است که درسال ۱۹۴۵ تشکیل شد.

هدف این سازمان کمک به صلح و امنیت در جهان از راه همکاری بین‌المللی در زمینه‌های آموزشی و علمی و فرهنگی به منظور افزایش احترام به عدالت و قانون‌مداری و حقوق بشر، بر پایه منشور سازمان ملل متحد است.

۱۹۱ کشور دنیا از جمله ترکمنستان عضو یونسکو هستند و مقر آن در پاریس پایتخت فرانسه است و دفترهایی در کشورهای مختلف دارد.