فراکسیون پارلمانی جریان صدر اعلام کرد که در هیچ یک از مراحل مربوط به استیضاح نخست‌وزیر عراق مشارکت نخواهد کرد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "السومریهٔ نیوز" فراکسیون پارلمانی جریان صدر معروف به "الاحرار"، اعلام کرد که در روند استیضاح "نوری المالکی" نخست‌وزیر عراق شرکت نخواهد کرد اما اگر فراکسیون‌های سیاسی مخالف مالکی ۱۲۴ رای برای سلب رای اعتماد از مالکی جمع کنند، این فراکسیون نیز به نفع آنها رای خواهد داد.

"بهاء الاعرجی" رئیس فراکسیون "الاحرار" اعلام کرد که این فراکسیون به طور کاملا روشن و شفاف به ائتلاف کردستان و فهرست العراقیه اعلام کرده است که در روند استیضاحی که قرار است بزودی از مالکی صورت گیرد، شرکت نخواهد کرد.

وی افزود: این فراکسیون نه سوالی خواهد پرسید و نه امضایی خواهد کرد و نه در کمیته‌هایی که برای زمینه‌سازی برای استیضاح تشکیل شده‌اند، مشارکت خواهد کرد برغم اینکه استیضاح را اقدامی دموکراتیک و قانونی می‌داند زیرا کسی که در مقابل استیضاح بایستد در واقع به قانونی اساسی و و خواست و اراده ملت عراق بی‌احترامی کرده است.

دولت قانون: جریان صدر از سلب رای اعتماد از مالکی منصرف شده است

"عباس البیاتی" یکی از نمایندگان ائتلاف دولت قانون به رهبری مالکی گفت که جریان صدر از سلب رای اعتماد از مالکی منصرف شده است و همسو با فراکسیون همپیمانی ملی در برگزاری گفت‌وگوهای ملی و اصلاحات سیاسی اقدام می‌کند.

وی در گفت‌وگو با "السومریهٔ نیوز" گفت که فراکسیون الاحرار دیگر بخشی از طرح سلب رای اعتماد و استیضاح مالکی نیست.

بیاتی در ادامه به دعوت صدر برای گفت‌وگو اشاره کرد و گفت همپیمانی ملی برای نتیجه بخش بودن آن تلاش خواهد کرد.