در حالی که گروهی متشکل از تمام احزاب پارلمانی مجلس اعیان انگلیس درصدد برگزاری سمیناری با محور صلح با ایران و با هدف احیای روابط دیپلماتیک با ایران بودند، لابی صهیونیست ها برگزاری این سمینار را لغو کرد.

به گزارش فارس به نقل از شبکه تلویزیونی "پرس تی وی"، برگزاری سمینار "صلح با ایران" که از سوی مجلس اعیان انگلیس برای ماه جاری میلادی برنامه ریزی شده بود، متعاقب اعمال فشار لابی صهیونیست ها در انگلیس بر سازمان دهندگان این سمینار لغو شد.

خبر لغو این سمینار با فشار صهیونیست ها در شرایطی گزارش می شود که گروهی متشکل از تمام احزاب پارلمانی از مجلس اعیان انگلیس برگزاری سمیناری را برای بحث درباره احیای روابط دیپلماتیک با ایران، لغو محاصره و تهدید جنگی، ترک "فریب و ریاکاری" و پیشنهاد راه حل های مسالمت آمیز و قانونی برای "بحران ساختگی" با ایران برنامه ریزی کرده بودند.

در ادامه این خبر آمده است لابی صهیونیست همچنین تهدید کرده است که ریاست "نظیر احمد" نماینده مجلس اعیان انگلیس بر این سمینار خودداری می کند؛ این لابی همچنین با حزب کارگر انگلیس برای اعلام اعتراض به دیدگاه های افراطی برخی از اعضای حاضر در این سمینار نیز ارتباط گرفته است.

"ژانن رابرت" که یک روزنامه نگار تحقیقی است با اشاره به اینکه لابی صهیونیست ها در انگلیس حتی از لابی های مشابه آنها در آمریکا نیز موفق تر عمل کرده اند، اعلام کرده است که ۱۳ سناتور حامی صهیونیست در سنای آمریکا و ۳۰ حامی دیگر نیز در مجلس نمایندگان این کشور حضور دارند؛ این در حالیست که جامعه یهودیان در انگلیس ۲۰ برابر در مقایسه با آمریکا کوچک تر است و ۱۸ قانونگذار حامی صهیونیست در مجلس عوام و ۴۱ حامی دیگر نیز در مجلس اعیان این کشور حضور دارند.

این روزنامه نگار تحقیقی بر این باور است که این تعداد حامی صهیونیست در غرب بالاترین نمایندگی یهود در غرب را به تصویر می کشد؛ در غربی که بنا بر باور این روزنامه نگار، تمام شخصیت ها به لطف "تونی بلر" نخست وزیر سابق انگلیس، صهیونیستی هستند.

در ادامه این خبر آمده است: بسیاری از تصمیماتی که در دو مجلس عوام و اعیان انگلیس اتخاذ می شوند، نتیجه مستقیم لابی گری های همکاران پارلمانی انگلیس و عناصری و یا گروه های بیرونی است که بر پارلمان فشار می آورند؛ گروه هایی که شامل شرکت های خصوصی شناخته شده به عنوان لابی استخدام شده از سوی سازمان ها می شوند.

این خبر در ادامه اینطور تنظیم شده است: برای مثال، دوستان حزب کارگر اسرائیل موسوم به " LFI"، یک گروه لابی پارلمانی انگلیسی است که با هدف روابط دو جانبه قوی میان انگلیس و رژیم صهیونیستی، به ترویج حمایت در حزب کارگر انگلیس می پردازد؛ بر اساس بیانیه این گروه، آنها از یک راه حل دو کشوری در سرزمین های اشغالی فلسطین با رژیم اسرائیل و راه حلی مطمئن در مرزهای اعلام شده از سوی اسرائیل و برپایی یک دولت ماندگار فلسطینی حمایت می کنند.

لابی دوستان حزب کارگر اسرائیل در اکتبر سال ۱۹۵۷ میلدی در یک گردهمایی عمومی در کنفرانس سالانه حزب کارگر تاسیس شد و عضو پارلمان انگلیس به نام "آنتونی گرینوود" به عنوان اولین رئیس این لابی منصوب شد؛ این لابی برای مدت بیش از ۵۰ سال است که به عنوان یکی از فعال ترین گروه ها در حزب کارگر انگلیس باقی مانده است و حمایت گسترده ای را به خود جلب کرده است.