نخست وزیر تركیه اعلام كرد كه از این پس استراتژی نظامی آنكارا در قبال سوریه تغییر خواهد كرد و هر عنصر نظامی سوریه كه به مرزهای تركیه نزدیك شود، مورد هدف قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر تركیه در سخنانی در پارلمان این كشور كه از تلویزیون تركیه پخش می‌شد، تاكید كرد كه اقدام اخیر مقامات سوری در سرنگون كردن یك فروند هواپیمای نظامی این كشور یك اقدام خصمانه علیه تركیه بوده و بدون پاسخ نخواهد ماند.

وی ادامه داد: استراتژی نظامی ما از این به بعد در قبال سوریه تغییر خواهد كرد و هر عنصر نظامی سوریه كه به مرزهای تركیه نزدیك شود یك هدف نظامی تلقی می‌شود و هدف نیروهای ما قرار خواهد گرفت.

اردوغان به مقامات دمشق هشدار داد كه از امتحان كردن این مساله خودداری كنند و مانع نزدیك شدن نظامیان خود به مرزهای تركیه شوند.

اردوغان همچنین تاكید كرد كه تركیه در قبال حوادث جاری در سوریه دست روی دست نخواهد گذاشت و به ملت سوریه كمك خواهد كرد.

وی در ادامه افزود: هواپیمای نظامی ما در آبهای بین‌المللی مورد هدف قرار گرفته شده و این مساله با همپیمانان تركیه و نهادهای بین‌المللی و نیز كشورهای همسایه در میان گذاشته شده و مدارك آن به این نهادها ارسال شده است.

نخست وزیر تركیه افزود: نباید از آرامش و سعه صدر تركیه اشتباه برداشت شود چرا كه پاسخ تركیه به متجاوزان بسیار قاطع خواهد بود و تركیه هیچ گاه از حقوق خود چشم پوشی نخواهد كرد.

اردوغان گفت: ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم و در وقت و زمان مناسب به آن پاسخ می‌گوییم.

وی با اشاره به برخی اختلاف‌های داخلی درخصوص سرنگونی هواپیمای تركیه گفت: این هواپیما متعلق به حزب "عدالت و توسعه" نیست و همگان باید درخصوص آن مواضع موحد اتخاذ كنند.

نخست وزیر تركیه با اشاره به روابط دیرینه تركیه با كشورهای منطقه گفت: تركیه عراق، سوریه، فلسطین، مصر و دیگر كشورهای منطقه همگی انگشتان یك دست هستند و نمی‌توان این‌ها را از هم جدا كرد و من اعلام می‌كنم كه امنیت تركیه از دمشق آزاد می‌شود.

وی ادامه داد: اینكه هواپیمای تركیه‌ای برای لحظاتی وارد حریم هوایی سوریه شده باشد مساله عادی است چرا كه هلی كوپترهای سوریه نیز تاكنون پنج بار حریم هوایی ما را نقض كردند اما ما همواره به هشدار اكتفا كرده‌ایم ولی این كار توسط سوری‌ها انجام نشد و آنها هواپیمای ما را ساقط كردند كه نشان دهنده مواضع خصمانه سوریه علیه آنكارا است.

اردوغان گفت: نظام بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هم اكنون به تهدیدی برای امنیت ملی تركیه تبدیل شده و تركیه نیز هیچ تهدیدی را علیه امنیت خود نمی‌پذیرد.

وی در عین حال تاكید كرد كه آنكارا در دام كسانی كه خواهان شعله‌ور شدن آتش جنگ در منطقه هستند، نمی‌افتد اما از حقوق تركیه در دفاع از خود حمایت می‌كند.