در حالی محمد مرسی با مسئولان عالی رتبه نظامی مصر دیدار كرد كه شبكه العربیه از انتقال قدرت از سوی شورای عالی نیروهای مسلح مصر به رئیس‌جمهوری جدید مصر در روز شنبه و بعد از مراسم ادای سوگند خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، با وجود آنكه برخی از گروه‌های سیاسی از دیدار محمد مرسی، رئیس‌جمهوری منتخب مصر با وزیر دفاع این كشور در وزارت خانه‌ مذكور انتقاد كرده بودند، مرسی با حسین طنطاوی، رئیس شورای نظامی نیروهای مسلح مصر و "سامی عنان"،‌ رئیس ستاد مشترك ارتش این كشور و تعدادی از اعضای شورای عالی نیروهای مسلح مصر در محل فرماندهی كل وزارت دفاع دیدار كرد.

مرسی در آغاز از شورای نظامی كه به اراده مردم احترام گذاشت و در دوره گذشته كشور را به صورت "حكیمانه" مدیریت كرده قدردانی كرد. مرسی هم‌چنین از نیروهای مسلح به دلیل برگزاری "شفاف" انتخابات ریاست جمهوری مصر تشكر كرد.

طنطاوی در این دیدار به این نكته اشاره كرد كه نیروهای مسلح از همان آغاز هدف خود را كه همان حمایت از منافع عالی كشور و گسترش آزادی بوده، معرفی كرده است. طنطاوی اعلام كرد كه بنا بر اراده و خواست مردم در كنار رئیس‌جمهور جدید خواهد ایستاد و برای برقراری امنیت با وی همكاری خواهد كرد و انتخاب مرسی را گام نخستی برای حركت به سمت دموكراسی برشمرد.

در خصوص مراسم تحلیف مرسی كه آیا بر اساس متمم قانون اساسی باید مقابل دادگاه عالی قانون اساسی صورت گیرد یا آن كه بر اساس قوانین مصر مقابل پارلمان انجام شود، حزب آزادی و عدالت كه صاحب اكثریت كرسی‌های پارلمان منحل شده مصر است اعلام كرد كه مرسی مقابل هیات دادگاه عالی قانون اساسی مراسم تحلیف خود را انجام خواهد داد.

یكی از رهبران حزب آزادی و عدالت بیان كرد كه این مساله به این معنا نیست كه مرسی انحلال پارلمان را به رسمیت می‌شناسد.

دولت كمال الجنزوری بعد از پیروزی محمد مرسی، استعفای خود را به حسین طنطاوی، رئیس شورای عالی نیروهای مسلح ارائه داده بود.

شبكه العربیه نیز گزارش داد كه شورای نظامی ظهر روز شنبه پس از ادای سوگند مرسی قدرت را به وی تحویل می‌دهد.