"در كمتر از یك سال از آغاز پر سر و صدای فعالیت حزب اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین، این حزب توانست خود را از یك گروه اپوزیسیون ممنوعه، به كرسی قدرت در یكی از بزرگترین كشورهای عربی برساند. با این حال بسیاری از تحلیلگران سیاسی و ناظران انتخاباتی بین‌المللی می‌‌‌گویند، پیچ و تاب سیاست‌های مصر حاكی از آن است كه هنوز هم كشور زیر نفوذ گسترده ارتش قرار دارد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هفته‌نامه انگلیسی تایم می‌نویسد: «اولین بار است كه یك اسلامگرا توانسته است در انتخابات ریاست جمهوری مصر پیروز شود. پس از یك هفته تاخیر در اعلام نتایج و سخنرانی حدودا یك ساعته رئیس كمیسیون انتخابات ریاست جمهوری در روز یكشنبه، محمد مرسی، یكی از اعضای گروه اخوان‌المسلمین به عنوان پیروز انتخابات اعلام شد. وی توانست احمد شفیق، رقیب خود را كه آخرین نخست‌وزیر دوران ریاست جمهوری حسنی مبارك بود، با اختلاف كمی شكست دهد.

هزاران تن از حامیان اخوان‌المسلمین پس از اعلام نتایج در میدان التحریر تجمع كردند و با ریختن اشك شوق و آتش بازی و در آغوش كشیدن یكدیگر شادی این پیروزی را با یكدیگر سهیم شدند. قیامی مردمی ۲۵ ژانویه كه به حكومت ۳۰ ساله حسنی مبارك خاتمه داد،‌ با ماه‌‌ها تنش و سركوب در دوران كنترل شورای نظامی مصر بر كشور همراه شد. با این حال امروز حامیان محمد مرسی می‌‌گویند، آراء صندوق‌های رای حاكی از یك پیروزی بزرگ برای انقلاب مصر است. بسیاری از ناظران معتقدند كه اولین انتخابات دموكراتیك مصر در واقع مبارزه‌‌‌ای میان احمد شفیق به عنوان نماد رژیم سابق و شورای نظامی مصر و حزب مخالف اخوان‌المسلمین بوده و حال این حقیقت كه دولتی غیر نظامی جانشین رژیم نظامی شده است و سكان هدایت كشور را به عنوان رئیس دولت به عهده گرفته است، فصل تازه‌‌ای در داستان به یاد ماندنی و در حال تكامل بهار عربی است.

با این حال، سیاست‌های گنگ مصر نشان می‌دهد كه ارتش همچنان قدرت را در دست دارد. چند روز پیش از آنكه انتخابات ریاست جمهوری مصر به دور دوم كشیده شود، دیوان عالی این كشور كه از همان ابتدا ابزار رژیم سرنگون شده بود، دستور انحلال پارلمانی را صادر كرد كه برای اولین بار به صورت دموكراتیك انتخاب شده بود و اكثرا از اعضای اخوان‌المسلمین بود. مدت كوتاهی پس از آن، در آستانه شمارش آراء، حكومت خونتا با صدور فرمان دیگری،‌ كنترل پارلمان منحل شده را بدست گرفت. پس از آن خونتا طرح‌های خود را برای حفظ كنترل كامل نیروهای مسلح و تعیین كمیته‌ای را برای تهیه پیش‌نویس قانون اساسی جدید اعلام كرد.

در همان زمان كه صدها هزار تن از حامیان اخوان‌المسلمین پیش از اعلام نتایج رسمی در میدان التحریر تجمع كرده بودند، برخی از رهبران این گروه نسبت به ادامه اختیارات خونتا به مردم هشدار داده و از آنها می‌خواستند تا زمان لغو كامل این اختیارات به تجمع و تحصن خود ادامه دهند. یكی از رهبران حزب اپوزیسیون مصر می‌گفت: ۰۳۹;این یك نقطه عطف برای مصر است. اما این بدان معنا نیست كه ماموریت ما به اتمام رسیده باشد و بتوانیم هم‌اكنون به خانه‌هایمان برویم. ما می‌خواهیم پارلمان بار دیگر تشكیل شود و رئیس‌جمهوری تمام اختیارات و قدرت را بدست بگیرد.۰۳۹; حال چنانچه چنین الفاظی در آینده نیز تكرار شود، می‌‌تواند به برخورد خشونت‌آمیز ارتش با معترضان ختم شود.

از سوی دیگر برخی از تحلیلگران می‌گویند، بعید است اخوان‌المسلمین بتواند از شانس خود برای تحت فشار قرار دادن ارتش استفاده كند. محمد مرسی انتخابات را با اختلافی كمتر از یك میلیون رای از مجموع ۵۰ میلیون رای بدست آورد و همین امر سهم قابل توجهی از مصریان را كه حدود ۴۸ درصد از رای‌دهندگان را تشكیل می‌‌دهد، از چشم‌انداز یك دولت اسلامی دور كرده و به حاشیه می‌كشاند. یك ژنرال بازنشسته ارتش كه از تحلیلگران سیاسی مصر است، می‌گوید: ۰۳۹;یك سیستم اسلامی اجرا خواهد شد و یك دولت مذهبی با محوریت اخوان‌المسلمین قدرت را بدست می‌گیرد.۰۳۹; چنین اظهاراتی بازگو كننده هراس مردم است كه با تبلیغات تلویزیون دولتی و كمپین احمد شفیق اوج گرفته است؛ تبلیغاتی كه می‌‌گوید "او (شفیق) قوانین اسلامی را تحمیل می‌كند".

با این حال، جاشوا استاچر، تحلیلگر علوم سیاسی و كارشناس امور مصر در دانشگاه ایالت كنت می‌گوید: با توجه به وجود قوه مقننه، نیروهای مسلح و احتمالا حضور مردمی كه از كنترل اخوان‌المسلمین خارج شده‌‌اند، بعید است محمد مرسی بتواند چیزی را تحمیل كند.

وی می‌افزاید: نه تنها ارتش مولفه‌های اصلی ریاست جمهوری را حذف كرده است بلكه بروكراسی گسترده‌ای كه از رژیم پیشین به مرسی ارث رسیده است، خود مانعی بر سر اقدامات وی خواهد شد. این تحلیلگر معتقد است كه چنین شرایطی موجب می‌شود كه شورای نیروهای مسلح مصر همانند یك پادشاه عمل كند و به رئیس‌جمهوری منتخب اجازه دهد تا حدی اختیارات قوه مجریه و مقننه را افزایش دهد، با این حال در این میان هر مشكلی كه پیش بیاید مردم اخوان‌المسلمین را عامل آن قلمداد خواهند كرد.

استاچر در ادامه می‌گوید: این امر موجب می‌شود تا اخوان‌المسلمین و خصوصا مرسی همواره مورد سرزنش مشكلاتی از جمله در خصوص مشكلات ساختاری در اقتصاد و صنعت‌ گردشگری قرار بگیرد.

این تحلیلگر امور مصر همچنین معتقد است: اگر چه پیروزی مرسی به فجایع خیابانی و درگیری‌های پیاپی خاتمه می‌دهد اما ممكن است اخوان المسلمین در تله شورای نظامی به دام افتاده و از پیگیری آرمان‌های انقلاب باز بماند.

مرسی كه مهندسی تحصلكرده در آمریكاست، در سخنرانی پس از اعلام پیروزی خود با اشاره به ایجاد وحدت‌ ملی، دست دوستی به سمت ارتش دراز كرد و گفت: مصر با چنین مردمی، با چنین ارتش و با چنین تاریخ غنی‌ای می‌‌تواند در مقابل هرگونه تجاوزی واكنش قاطع نشان دهد.

با این حال این تحلیلگر معتقد است كه محمد مرسی در انجام این امر ناكام خواهد ماند و از سوی دیگر اعتباری را كه در میان مردم انقلابی دارد نیز از میان می‌رود. اما وی در ادامه می‌گوید: چنانچه مرسی بتواند از اختیارات ریاست جمهوری خود برای جلب حمایت‌های بین‌المللی و نیز ایجاد ائتلاف در داخل بهره‌ ببرد، این امر تهدیدی برای شورای نظامی نیروهای مسلح مصر محسوب می‌شود و آنها از هر نوع تله حقوقی برای تضعیف كردن وی استفاده خواهند كرد.

یك قاضی ارشد در باشگاه قضات با نفود مصر نیز می‌‌گوید: می‌توان جریان مصر را با یك مثال روشن توضیح داد: مساله پارلمان. ارتش پارلمان را منحل كرد چرا كه اعضای گروه اخوان‌المسلمین دادگاه‌‌ها را به چالش می‌كشیدند و در این میان برخی از قانونگذاران سعی داشتند تا مردم را در مقابل قوه قضائیه قرار دهند. به خصوص پس از آنكه ارتش سعی كرد تا از بیماری مبارك به نفع وی و برای كوتاه كردن مدت حبس او استفاده كند.

وی می‌افزاید: با این حال به نظر می‌رسد كه ارتش قوانین را به بازی گرفته است تا یك رئیس جمهوری بی‌دندان (بی‌خطر) ایجاد كند. با این وجود برخی از مصریان می‌گویند كه اولین تلاش خود را انجام داده‌اند و اولین رئیس‌جمهوری منتخب را روی كار آورده‌اند.»