آمریکا پس از ناامیدی از اقدام پاکستان علیه شبکه حقانی تصمیم دارد در عملیاتی محرمانه در خاک پاکستان، اقدام به دستگیری عناصر این شبکه کند.

به گزارش فارس، مقامات امنیتی و اطلاعاتی آمریکا پس از ناامیدی از هرگونه اقدام دولت پاکستان در جهت جلوگیری از حملات گروه‌های شبه نظامی از خاک پاکستان به نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، تصمیم گرفته‌اند در حرکتی مشترک اما محرمانه با مشارکت نیروهای نظامی افغانستان عملیاتی تکاوری را برای به دام انداختن شبه نظامیان در خاک پاکستان ترتیب دهند.

یک مقام آمریکایی در گفت‌وگو با "آسوشیتدپرس" گفت: کاخ سفید این ایده را که اینگونه عملیات‌ها هر چند ماه یکبار تکرار شود، رد کرده است، زیرا واشنگتن معتقد است ریشه‌کن کردن شبکه خطزناک "حقانی" ارزش این را ندارد که با مقاومت شدید دیپلماتیک پاکستان که در پاسخ به این عملیات‌ها شکل می‌گیرد، روبرو شویم.

وی در ادامه افزود: افراد متعددی از قبیله حقانی مورد هدف هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا قرار گرفته‌اند، اما فرستادن نیروهای نظامی آمریکایی و افغان به پاکستان می‌تواند کار شکار و دستگیری شبه نظامیان را تشدید کند و این کار می‌تواند پایان ناراحتی پاکستان از تجاوز آمریکا به تمامیت ارضی این کشور باشد.

شبکه حقانی که از متحدان نزدیک "القاعده" است، در ابتدای امر به عنوان قاچاقچیان ومافیای مواد مخدر شناخته می‌شدند، اما اکنون آن‌ها تبدیل به گروهی تروریستی شده‌اند که با هدف کنترل قلمرو خود در شرق افغانستان، فعالیت می‌کنند.

شبکه حقانی در شهرهای پاکستان به آموزش و تجهیز نیروهای خود می‌پردازند و از طریق مرزهای این کشور وارد افغانستان شده و به عملیات علیه نیروهای "ناتو" در این کشور مبادرت می‌ورزند و سپس بدون مزاحمت و به سلامت از طریق همین مرزها به پاکستان بازمی‌گردند.

پس از آخرین دور مذاکرات بر سر اجرا یا عدم اجرای عملیات ویژه مخفیانه علیه شبکه حقانی در خاک پاکستان، در تاریخ اول ژوئن، یک خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی یک پایگاه آمریکایی در "سالرنو" در شرق افغانستان منفجر گردید که بر اثر آن بیش از ۱۰۰ سرباز آمریکایی و افغانی زخمی شدند.

در همین حال قانون گذاران پاکستانی دیروز با انتخاب نخست‌وزیر جدید این کشور، بار دیگر پس از چند روز آشفتگی سیاسی در این کشور آرامش و ثبات سیاسی را در پاکستان حکمفرما کردند.

به نظر بعید می‌رسد که انتخاب "راجا پرویز اشرف"، تنش‌ها در این کشور را به سمت آرامش پیش برد و پیش بینی‌ها بر این موضوع استوار است که وی به سرنوشت "گیلانی" دچار می‌شود.

طبیعت آشفته سیاسی در پاکستان مسلح به سلاح هسته‌ای، باعث شده است تا پایان جنگ در افغانستان به موضوعی حیاتی برای آمریکا تبدیل شود.

آمریکا به کمک پاکستان آن هم از طریق مذاکره نیاز دارد.