در حالی که گزارش‌ها از نقش عربستان سعودی و قطر در تامین تسلیحاتی مخالفان سوری خبر می‌دهد، یک روزنامه انگلیسی از تصمیم مقامات ریاض برای تامین مالی و پرداخت حقوق اعضای ارتش آزاد سوریه خبر داد.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه انگلیسی "گاردین"، مقامات عربستان سعودی در حال برنامه‌ریزی برای پرداخت حقوق گروهک تروریستی «ارتش آزاد سوریه» به عنوان ابزاری برای تشویق عناصر ارتش سوریه به فرار، و افزایش فشارها بر نظام "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه است.

پیش‌بینی می‌شود که همزمان با ارسال های اخیر تسلیحات به نیروهای شورشی در سوریه از سوی عربستان سعودی و قطر که با هدف تاثیر در میدان های نبرد سوریه صورت می گیرند، این اقدام عربستان سعودی در پرداخت حقوق ارتش آزاد سوریه که میان مقامات ارشد ریاض و آمریکا و جهان عرب به بحث گذاشته شده است، سرعت بگیرد.

بر اساس منابع خبری سه کشور عربی، مقامات ریاض از این ایده که توسط مقامات عربی در ماه می سال جاری ارائه شد استقبال کردند و این استقبال درست در همان زمانی صورت گرفت که ارسال تسلیحات از سراسر مرز جنوبی ترکیه به دست رهبران ارتش آزاد سوریه آغاز شده بود.

در ادامه خبر این روزنامه انگلیسی آمده است که تصمیم عربستان سعودی برای پرداخت حقوق نیروهای چریکی به عنوان فرصتی جهت سرمایه گذاری روی حس اعتماد به نفس احیا شده آنها و همچنین به عنوان فرصتی برای تامین انگیزه قوی برای سربازان و افسران سوری جهت حرکت آنها برای درخواست پناهندگی سیاسی تلقی می شود؛ این در حالیست که ارزش لیره سوریه از زمان شروع شورش‌های مسلح در این کشور که ۱۶ ماه گذشته آغاز شده است، بشدت کاهش یافته و همین امر به کاهش چشمگیر قدرت خرید مردم این کشور منجر شده است.

بر اساس این خبر، برنامه‌ریزی‌های عربستان سعودی روی پرداخت حقوق ارتش آزاد سوریه یا به دلار آمریکا و یا یورو متمرکز است و این بدین معناست که حقوق آنها به اندازه حقوق پیش از زمان شورش آنها باز می‌گردد و یا اینکه احتمالا افزایش خواهد داشت.

"جو لیبرمن" سناتور آمریکا که فعالانه در حال حمایت از مخالفان سوری است، موضوع پرداخت حقوق به ارتش آزاد سوریه را در جریان سفر اخیر خود به لبنان و عربستان سعودی مطرح کرده است؛ "ویتنی فیلیپ" سخنگوی لیبرمن در این باره گفته است: سناتور لیبرمن خواستار این شده است که آمریکا از طریق همکاری با سایر شرکای واشنگتن در خاورمیانه و اروپا به تامین حمایت قوی و جامعی از مخالفان مسلح سوری بپردازد.

سخنگوی این سناتور آمریکایی در ادامه گفته است: لیبرمن به طور ویژه خواستار این شده است که آمریکا از طریق همکاری با شرکای واشنگتن مخالفان مسلح سوری را به تسلیحات و حمایت های آموزشی، اطلاعات تاکتیکی، ارتباطات امن و سایر انواع پشتیبانی ها مجهز کند تا تعادل نظامی قدرت در سوریه تغییر کند؛ سناتور لیبرمن همچنین از ایده تضمین پرداخت منظم و کافی حقوق مخالفان مسلح سوری حمایت کرده است و این در حالیست که باور او این است که لزومی ندارد که آمریکا خودش این بودجه را مستقیما تامین کند.