وزیر امور خارجه برزیل پیشنهاد داد به منظور بررسی اوضاع سیاسی در پاراگوئه در رابطه با تلاش برای برکناری رئیس‌جمهور این کشور هیاتی متشکل از وزرای خارجه این اتحادیه به آسونسیون سفر کنند.

به گزارش خبرنگار فارس از منطقه آمریکای لاتین، روسای جمهور کشورهای عضو "اتحاد ملت‌های آمریکای جنوبی" (اوناسور) خواستار حفظ ثبات و احترام به نظم دموکراتیک در پاراگوئه شده و پیشنهاد دادند هیاتی متشکل از وزرای امور خارجه اوناسور به این کشور سفر کنند.

"آنتونیو پاتریوتا"، وزیر امور خارجه برزیل، در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: روسای جمهور اوناسور معتقدند کشورهای عضو با دشواری فراوان موفق به کسب دموکراسی شدند و به همین دلیل همه ما باید تا حد امکان از یکپارچگی دموکراتیک آمریکای جنوبی دفاع کنیم.

اعضای هیات وزرای امور خارجه اوناسور شامل آنتونیو پاتریوتا و "علی رودریگز"، دبیرکل اوناسور، به منظور دفاع از روح اتحاد که این سازمان بر اساس آن بنا شده است و همچنین با تاکید بر رعایت دموکراسی به آسونسیون، پایتخت پاراگوئه، سفر می‌کنند.

پیش از این وزیر امور خارجه برزیل با ارائه بیانیه رسمی به کنفرانس توسعه پایدار سازمان ملل متحد موسوم به "ریو+۲۰"، پیشنهاد بررسی وضعیت سیاسی پاراگوئه و تصمیم استیضاح "فرناندو لوگو"، رئیس‌جمهور این کشور را مطرح کرد.

کنگره پاراگوئه روز گذشته به وقت محلی تصمیم گرفت روند استیضاح فرناندو لوگو، رئیس‌جمهور این کشور را آغاز کند.

هفتاد و سه نماینده احزاب سنتی پارلمان یعنی حزب "کلرادو" و حزب "لیبرال" در مقابل تنها یک رای منفی از این تصمیم حمایت کردند.

این اقدام نتیجه سیاست‌های نمایندگان لیبرال برای ایجاد اتحاد بین مخالفان رئیس‌جمهور است.

قانونگذاران تاکید کردند این تصمیم به دلیل اقدامات غیر موثر فرناندو لوگو در رابطه با وظایف وی به عنوان رئیس دولت اتخاذ شده است.

در صورت تصویب این تصمیم نمایندگان کنگره توسط سنا، نخستین قدم برای آغاز استیضاح رئیس‌جمهور برداشته خواهد شد.

وکلای رئیس‌جمهور پاراگوئه امروز مدارک اثبات غیرقانونی بودن تصویب استیضاح رئیس‌جمهور توسط اعضای کنگره را به دادگاه عالی این کشور ارائه خواهد کرد.

روند قانونی که در دادگاه عالی اجرا می‌شود، دفاع از حقوق رئیس‌جمهور در ارتباط با خط مشی اتخاذ شده توسط سناتورها در خصوص محدود کردن زمان دفاع از خود برای لوگو را بر عهده خواهد داشت.

ارائه مدارک به دادگاه عالی یکی از تدابیری است که می‌تواند روند اتخاذ شده از سوی قانونگذاران برای استیضاح فرناندو لوگو را متوقف کند.

پیش از این "میگل لوپز"، دبیرکل دفتر ریاست جمهوری پاراگوئه، تصریح کرده بود: رئیس‌جمهور خواستار آن است که زمان بیشتری برای دفاع از خود به دست آورد.

مجلس نمایندگان پاراگوئه لوگو را به کوتاهی از مسئولیت‌های خود در پی درگیری‌های اخیر خونین بین نیروهای پلیس و کشاورزان بدون زمین متهم می‌کند.

روز گذشته به وقت محلی استدلال‌ها مورد بررسی قرار گرفت. پس از آن نیز نشست فوق‌العاده‌ای برای اظهار نظر درباره سرنوشت رئیس‌جمهوری که در میان چهل و پنج عضو سنا تنها پنج طرفدار دارد، برگزار خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند این اقدام قانونگذاران پاراگوئه‌ای تلاشی برای آغاز کودتا علیه دولت است.

فرناندو لوگو اظهار داشت با وجود استیضاح به دلیل خلع ید زمین که در ماجرای آن هفده پلیس و کشاورز کشته شدند،استعفا نمی‌دهد.

وی افزود: من از اعماق قلبم در این ساعت دشوار و به عنوان رهبری که تغییر تاریخی در کشور به وجود آورده به همه شهروندان می‌گویم که به سوگند خود در پانزدهم آگوست ۲۰۰۸ پایبند خواهم بود.

فرناندو لو گو گفت: من تلاش کرده‌ام تا برای همه مردم پاراگوئه زندگی بهتری را رقم بزنم. هیچ دلیل سیاسی و قضایی محکمی وجود ندارد که مرا وادار به کناره‌گیری از سوگندم کند.

رئیس‌جمهور پاراگوئه تاکید کرد: من با افتخار به مردم پاراگوئه عشق می‌ورزم و به ماندن در کنار آنها و تلاش در جهت آرمان‌های کشور و مبارزه برای عدالت اجتماعی ادامه خواهم داد.

در هفته گذشته درگیری میان کشاورزان و نیروهای پلیس پاراگوئه بر سر اختلافات ارضی هفده کشته بر جا گذاشت.