دیدار نخست‌وزیر انگلیس و پادشاه اردن درباره سوریه، کشف تسلیحات اسرائیلی و یونیفرم‌های اردنی در الحفه و حمله به مخالفان دولت در تظاهرات شهروندان از مهم‏ترین رخدادهای اردن در هفته گذشته است.

به گزارش فارس، "دیوید کامرون" و "ملک عبدالله دوم" روز شنبه گذشته در دفتر نخست‌وزیری انگلیس در لندن در خصوص موضوع سوریه به بحث و مذاکره نشستند.

مقامات دو کشور همچنین درباره مذاکرات سازش خاورمیانه و تلاش‌های انگلیس برای استرداد "ابوقتاده"، شبه نظامی سرشناس القاعده به اردن نیز مذاکره کردند.

دفتر نخست‌وزیری انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: نخست‌وزیر انگلیس با ملک عبدالله دوم در دفتر نخست‌وزیر دیدار کرد. رهبران دو کشور درباره وضعیت سوریه و تلاش‌های بین‌المللی برای حمایت از طرح عنان و پایان کشتار روزانه در سوریه بحث و گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه همچنین آمده است که کامرون و عبدالله در خصوص اهمیت پیشرفت‌ها در جهت سازش دو دولتی اسرائیل و فلسطین از طریق مذاکرات مستقیم توافقاتی را حاصل آورند.

کامرون از دیدگاه پادشاه اردن برای اصلاحات سیاسی و اقتصادی و پیشرفت‌هایی که تاکنون حاصل آورده است، استقبال کرد.

*واردات گاز طبیغی اردن از قطر

وزیر انرژی اردن گفت این کشور که به شدت با کمبود انرژی روبرو است قصد دارد با واردات گاز طبیعی از قطر با این مشکل مقابله کند.

اردن به شدت با کمبود انرژی روبرو است و قصد دارد با واردات گاز طبیعی از قطر با این مشکل مقابله کند .

علا بطاینه وزیر انرژی اردن در این باره تاکید کرد اردن قصد دارد با احداث ترمینال ویژه ای در دریای سرخ بخش مهمی از ال ان جی مورد نیاز خود را تا سال ۲۰۱۴ میلادی از قطر تامین کند . میزان تولید ال ان جی قطر تا پایان سال گذشته به بیش از ۷۷ میلیون تن در سال رسیده است و این کشور هم اکنون بزرگترین صادر کننده گاز مایع در جهان به شمار می رود .

در سفر اخیر هیات رسمی قطر به اردن دو طرف بر سر گسترش همکاری های انرژی و قرارداد بلند مدت خرید گاز به توافق رسیدند . منابع آگاه اعلام کردند علت اصلی افزایش واردات گاز طبیعی اردن از قطر ، افت شدید واردات گاز این کشور از مصر بوده است . پس از سرنگونی رژیم مبارک در مصر صادرات گاز این کشور به کشورهای همسایه از جمله اردن و رژیم صهیونیستی به شدت کاهش داشته است .

کاهش شدید صادرات گاز مصر به اردن روزانه ۵ میلیون دلار به اقتصاد اردن زیان وارد می کند و این مساله دولت اردن را مجبور کرده است تا قیمت برق در بخشی از صنایع این کشور را تا ۱۵۰ درصد افزایش دهد .

* کشف تسلیحات اسرائیلی و یونیفرم‌های اردنی در الحفه

پاکسازی قاطعانه مناطق ناآرام سوریه با قاطعیت ادامه دارد و تاکنون سلاح‌هایی اسرائیل کشف شده است و مردم در حال بازگشت به شهرها و روستاهای خود هستند.

پس از آنکه ارتش سوریه توانست با موفقیت روستای "الحفه" را از وجود تروریست‌ها پاکسازی کند، اهالی این روستا به خبرنگار پرس‌تی‌وی اعلام کرده‌اند که زندگی عادی به این روستا بازگشته است.

یکی از اهالی این روستا هفته گذشته در این‌باره گفته است: افراد مسلح تقریبا همه چیز را در الحفه تخریب کردند. آن‌ها ساختمان خدمات برق‌رسانی روستا را به آتش کشیدند. آن‌ها تاسیسات امنیتی را تخریب کردند. اما، خدا را شکر، بعد از ورود ارتش به روستا، امنیت بازگشته است. اهالی نیز شروع به بازگشت به خانه‌ها کردند. افراد مسلح به مردم حمله می‌کردند، و آن‌ها را با تهدید مجبور می‌کردند که بر خلاف خواسته خود، تظاهرات کنند.

ارتش سوریه انواع مختلف سلاح و یونیفورم‌های افراد مسلح را توقیف کرده است. بر اساس این گزارش، برخی از این تسلیحات اسرائیلی بوده و یونیفورم‌ها نیز مربوط به ارتش اردن است.

پس از آنکه شورشیان مسلح بارها طرح آتش بس را نقض کرده و به سوی مردم سوریه آتش گشودند، اخیرا ارتش این کشور وارد عمل شده، و در حال پاکسازی کامل مناطق ناآرام است.

* فرود اضطراری یک فروند میگ ارتش سوریه در اردن

یک فروند هواپیمای ارتش سوریه که از رادار خارج شده بود، هفته گذشته در فرودگاهی نظامی در شمال اردن فرود آمد.

یک فروند هواپیمای میگ ۲۱ این کشور که در حال پرواز آموزشی بود، هفته گذشته مجبور به فرود اضطراری در یکی از پایگاه‌های نظامی در شمال اردن شد.

منابع سوری اعلام کردند که این هواپیما در اردن و در یک پایگاه نظامی ارتش در شمال این کشور در منطقه "المفرق" مجبور به فرود اضطراری شده است.

تاکنون منابع خبری جزئیات بیشتری از این حادثه و وضعیت خلبان این هواپیما گزارش نکرده اند هرچند رسانه های مخالف دولت سوریه از آن به عنوان حربه ای تبلیغاتی استفاده کرده و تلاش دارند تا این فرود اضطراری را پناهندگی خلبان معرفی کنند.

* اسلامگرایان اردن پس از پیروزی "محمد مرسی" امیدوارتر از دیروز

"همام سعید" رهبر جماعت اخوان المسلمون اردن با ارسال پیامی تبریک به ملت مصر، این پیروزی را دستاوردی بزرگ برای انقلاب مصر و ملت انقلابی این کشور توصیف کرد.کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که پیروزی اسلامگرایان مصر در انتخابات ریاست جمهوری، روحیه اسلامگرایان اردن را بسیار تقویت کرده و آنان اکنون به رویارویی با نظام اردن و فشار بر آن جهت تحقق اصلاحات و مطالبات فوری ملت امیدوارتر شده‌اند.

جنبش اسلامگرای اردن (جماعت اخوان المسلمون و حزب جبهه عمل اسلامی) بزرگ ترین مخالف دولت اردن هستند و طی ۱۰ سال گذشته، نظام این کشور اقدامات بسیاری جهت فشار بر این طیف و یا تخریب چهره آن در میان شهروندان صورت داده است.

دستگیری رهبران جنبش اسلامگرا، ممنوعیت از سخنرانی بویژه خطبه جمعه، ممنوعیت از مشارکت در تجمعات عمومی، اهانت های هدفدار به رهبران اسلامگرا و تهدید آنان از جمله کارهایی است که نظام اردن به منظور افزایش فشار بر اسلامگرایان به منظور جلوگیری از قدرت یافتن آنان صورت می دهد.

تصویب قانون "تک رأی" (هر شهروند اردنی در تمامی انتخابات ها فقط حق رأی دادن به یک نامزد را دارد) از دیگر اقداماتی است که نظام اردن جهت جلوگیری از قدرت یافت اسلامگرایان در کشور صورت داده است.

* حمله به مخالفان دولت در تظاهرات شهروندان

شهروندان اردنی در ادامه اعتراضات خود به روند جاری در کشور، پس از اقامه نماز جمعه در شهرهای مختلف این کشور تظاهرات کردند.

در شهر "امان" (پایتخت اردن) هزاران تن از شهروندان معترض پس از اقامه نماز جمعه از مقابل مسجد حسینی در مرکز این شهر تظاهرات کردند.

از نکات قایل توجه در این تظاهرات، حمله عده ای از نیروهای لباس شخصی حامی نظام اردن به تظاهرات کنندگان و نیز خبرنگاران حاضر در محل بود.

در این درگیری، "عدی عیسی" از فعالان برجسته ضد دولتی "وائل بیتری" و "جمعه الوحش" از خبرنگاران حاضر در محل به شدت آسیب دید.

همین مساله سبب شد که تظاهرات پیش از رسیدن به میدان "نخیل" ناتمام بماند.

مشارکت کنندگان، نیروهای امنیتی را به دست داشتن در سرکوب شهروندان معترض محکوم کردند.

از دیگر نکات قابل توجه این بود که شرکت کنندگان ضمن افزایش سقف شعارهای خود، برای نخستین بار خواستار برکناری نظام این کشور شدند.

سایر شهرهای اردن از جمله کرک، اربد، معان، ذیبان و طفیله نیز شاهد برگزاری تظاهرات مشابه بود.