یمن که روزگاران قدیم وفور نعمت و ثروتش، آن را به یمن السعید (یمن خوشبخت) شهره کرده بود، پس از روی‌کار آمدن حکومت های فاسد، چپاولگر و دست نشانده، اکنون با فقر شدید دست و پنجه نرم می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا، درصد فقر در جامعه یمنی به ۶۰ درصد رسیده است و بر اساس گزارش های بین المللی ۹ میلیون نفر از جمعیت ۲۳ میلیون نفری یمن به دلیل کمبود منابع و عملکرد ضعیف دولت در خدمات رسانی با بحران کمبود مواد غذایی مواجهند.

یمن طی یک سال گذشته تاکنون با زوال بی سابقه اقتصادی مواجه شده به گونه‌ای که اقتصاد این کشور در همه زمینه ها فلج شده و در آستانه فروپاشی است و به دنبال آسیب لوله های انتقال نفت و گاز با حملات مکرر تروریست ها، صادرات آن نیز متوقف شده و ذخیره نقدینگی در این کشور به کمترین میزان خود رسیده است چرا که ۷۵ درصد بودجه یمن از طریق صادرات نفت تامین می شود.

دولت کنونی یمن با توجه به وخامت شرایط اقتصادی خود چشم به کمک دوستان این کشور و همچنین کنفرانس اعانه دهندگان دوخته است تا خود را از ورطه بحرانی که در آن گرفتار است بیرون بکشد البته این امر در صورتی محقق می شود که کشورها به وعده خود در کمترین زمان ممکن وفا کنند در حالی که ناظران یمنی معتقدند این کشورها منفعت سیاسی خود را در عدم عملی کردن تعهد خود در کنفرانس سابق اعانه دهندگان می بینند.

این در حالی است که درصد فقر در جامعه یمنی به ۶۰ درصد رسیده است و بر اساس گزارش های بین المللی ۹ میلیون نفر از جمعیت ۲۳ میلیون نفری یمن به دلیل کمبود منابع و عملکرد ضعیف دولت در خدمات رسانی با بحران کمبود مواد غذایی مواجهند.

بنابراین تا زمانی که وعده اعانه دهندگان و دوستان یمن برای خروج این کشور از اوضاع دشوار اقتصادی آن جامه عمل نپوشانده است، اوضاع معیشتی و اقتصادی جامعه یمن برای مدت طولانی بحرانی خواهد ماند.

گزارش مرکز پژوهش های توسعه اقتصادی و اجتماعی یمن حاکی است تورم بیماری مزمنی است که اقتصاد یمن به آن دچار است و پدیده پیچیده و چند بعدی در عمق بحران اقتصادی یمن به شمار می رود.

بر اساس این گزارش تورم موجب ازدیاد شمار فقرا در این کشور و افزایش سطح بیکاری و بحران مسکن و بالا رفتن نرخ کرایه تاکسی ها و پایین آمدن قدرت خرید مردم و کاهش رشد اقتصادی و بی ثباتی و کم شدن سرمایه گذاری ها شده است.

در گزارش مذکور آمده است تورم ساختار اجتماعی و اخلاق مردم را تغییر داده و معدود شماری را غنی تر و مردم بسیاری را فقیرتر کرده است؛ از مهم ترین علل تورم بازی کردن تاجران و واردکنندگان با قیمت کالاها و خدمات و اقدام آنها در احتکار کالاها و بالا رفتن قیمت محصولات نفتی و نوسان قیمت دلار در بازار افزایش سطح تقاضا و کاهش سطح عرضه عدم کنترل نهادهای رسمی بر قیمت‌ها و بالا رفتن قیمت مواد اولیه محصولات دانست.

بر اساس این گزارش، بازار داخل در سال ۲۰۱۱ میلادی شاهد بالا رفتن شدید قیمت ها بوده است به گونه ای که قیمت محصولات نفتی ۴۰۰ درصد افزایش داشته و قیمت برخی مواد غذایی بیش از ۸۰ درصد بالا رفته است.

در این گزارش آمده است میانگین تورم سالیانه در دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی به ۲۳/۱۷درصد افزایش داشته است در مقایسه با دسامبر سال ۲۰۱۲ که ۱۳ درصد بوده است.

بر اساس گزارش ماه فوریه ۲۰۱۲ بانک مرکزی میانگین تورم در ژانویه ۲۰۱۲ نیز ۲۴/۰۹ درصد افزایش داشته و میانگین تورم سالیانه مواد غذایی به ۲۰.۶۴ درصد پوشاک ۱۴.۵ درصد مسکن۱۳/۱۵ هزینه درمان ۱۸/۵۸ حمل و نقل ۵۲/۶، آموزش ۱۱/۵۸ رسیده است.

گزارش مذکور تاکید می کند قیمت غلات و محصولات آن نیز بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ با افزایش بی رویه ای روبه رو بوده است.

بر اساس نظر تاجران و واردکنندگان دلیل افزایش قیمت ها در سال ۲۰۱۱ بالا رفتن قیمت دلار از ۲۲۰ ریال در سال ۲۰۱۰ به ۲۳۸ دلار سعنی افزایش نرخ ۸درصدی آن بوده است به گونه ای که با کاهش موقتی قیمت دلار در مارس ۲۰۱۲ قیمت کالاها بسیار کاهش یافت.

یمَن (به عربی: الجمهوریهٔ الیمنیهٔ) کشوری عربی در جنوب غربی آسیا و در جنوب شبه جزیره عربستان واقع در خاورمیانه، و پایتخت آن شهر صنعا است. یمن ۵۲۷٬۹۶۸ کیلومتر مربع گستردگی و بر اساس آخرین سرشماری بیش از ۲۳ میلیون نفر جمعیت دارد.

این کشور که در همسایگی عربستان واقع است از زمان‌های قدیم موقعیت خاص داشته ‌است. یمن از قدیم ناحیه‌ای آباد و خرم و با نعمت بسیار و دارای جنگل‌ها در نقاط کوهستانی و در نقاط دیگر نخلستان‌ها و باغ‌های میوه گوناگون می‌باشد. داستان سد تاریخی اش که بنام سد مأرب مشهور است در کتب تاریخ ذکر شده‌است. در آن دوران کشور یمن «یمن السعید» (یمن خوشبخت) نامیده می‌شده ‌است اما اکنون به سیاست‌های ناکارآمد رژیم حاکم به سمت زوال در حرکت است.