مجمع ملی (مجلس سفلی پارلمان) پاكستان به راجه پرویز اشرف، نامزد پیشنهادی حزب حاکم مردم پاکستان برای تصدی نخست‌وزیری رای اعتماد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ۲۱۱ نماینده از مجموع ۳۴۲ نماینده مجمع ملی به اشرف رای اعتماد دادند. تنها رقیب او در این رای‌گیری، سردار مهتاب احمد خان عباسی از حزب مخالف مسلم لیگ شاخه نواز، به رهبری نواز شریف بود که ۸۹ رای به دست آورد.

اشرف سه روز پس از برکناری یوسف رضا گیلانی، نخست‌وزیر سابق پاكستان به این سمت منصوب شد و هفدمین نخست‌وزیر این كشور به شمار می‌آید.

پرویز اشرف، ۶۲ ساله، که در کابینه یوسف رضا گیلانی وزیر راه و نیرو بود، از رهبران ارشد حزب مردم پاکستان در منطقه راولپندی است. او دو بار برای نمانیدگی در مجمع ملی انتخاب شده است.

اشرف دومین نامزدی بود که پس از برکناری گیلانی از سوی آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاكستان به مجلس معرفی شد. پیش از او مخدوم شهاب الدین از سوی زرداری به مجلس معرفی شده بود.

با این حال، بر اساس شکایت سازمان مبارزه با مواد مخدر، دادگاهی در پاکستان برای شهاب الدین و همچنین علی موسی گیلانی، فرزند نخست‌وزیر سابق، حکم بازداشت صادر کرد. بر اساس این حکم، در زمانی که مخدوم شهاب‌الدین وزیر بهداشت بود، میزان واردات ماده دارویی افدرین که در ساخت مواد مخدر نیز کاربرد دارد، از سهمیه تعیین شده توسط هیات بین‌المللی نظارت بر مواد مخدر تجاوز کرد و ظاهرا مازاد واردات این ماده در اختیار دو شرکت دارویی خاص قرار گرفت.

دو ماه پیش دیوان عالی رسما یوسف رضا گیلانی را به دلیل عدم اجرای دستور قضایی برای از سرگیری پیگرد آصف علی زرداری به اهانت به دادگاه متهم کرد.

گیلانی این اتهام را رد کرده و وکلای مدافع او گفته‌اند که زرداری به اعتبار سمت خود از مصونیت در برابر پیگرد قضایی برخوردار است.

حکم دیوان عالی به پرونده پولشویی علیه زرداری در دادگستری سوئیس ارتباط دارد و قضات دیوان عالی گفته بودند که تنها راه گیلانی برای جلوگیری از صدور حکم محکومیت، اجرای دستور یک دادگاه سوئیسی برای ادامه پیگرد رئیس جمهوری پاکستان است.

زرداری همواره اتهامات علیه خود را ناشی از انگیزه سیاسی مخالفانش برشمرده است.

با این همه مشخص نیست كه آیا دادگاه عالی از راجه پرویز اشرف، نخست‌وزیر جدید نیز انتظار دارد که دستور قضایی برای از سرگیری پیگرد آصف علی زرداری را اجرا کند یا نه.

به گزارش بی.بی.سی با توجه به انتخابات سراسری در سال آینده و درگیری میان قوه قضائیه و ارتش از یک سو و دولت از سوی دیگر نخست وزیری اشرف با مشکلات زیادی رویارو خواهد بود.

برکناری گیلانی از مقام نخست‌وزیری نشان از تنش جدیدی میان دولت و دستگاه قضایی پاکستان دارد.

برخی از ناظران بر این باور هستند که در درگیری و کشمکش میان دولت و قوه قضائیه، ارتش با نفوذ این کشور از قوه قضائیه حمایت می‌کند.

منتقدان می گویند اقدامات قوه قضاییه به تضعیف دولت و تقویت ارتش منجر شده است.