"گابی اشکنازی"، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی گفت: وقوع انقلاب مصر برای اسرائیل عجیب و غافلگیرکننده بود و همه کشورهای عربی از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس و اردن در معرض قیام مردمی هستند.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه صهیونیستی "معاریو"، ژنرال گابی اشکنازی رئیس سابق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در کنفرانسی با عنوان "دیدگاه راهبردی به سوی فردا" که در شهر قدس برگزار شد گفت: انقلاب مصر برای اسرائیل غافلگیر کننده بود وزش این طوفان هر صد سال یک بار اتفاق می افتد اما نباید نسبت به آن غفلت کرد.

این فرمانده صهیونیست به خاطرات روابط تل آویو با رژیم سابق مصر اشاره کرد و گفت: هنوز از دیدارها با عمر سلیمان، رئیس دستگاه اطلاعاتی مبارک زمانی که به اسرائیل سفر می کرد یاد می کنم و اکنون این رژیم سرنگون شده و مبارک در گوشه زندان به سر می برد.

اشکنازی با اشاره به اینکه رژیم های عربی به ویژه اردن و کشورهای حاشیه خلیج فارس در معرض انقلاب هستند افزود: اسرائیل همواره خواستار حفظ ثبات رژیم های حاکم بر کشورهای همسایه اش است چون هر ضعفی در رژیم های عربی به معنای قدرت گرفتن گروه های تندرو است.

وی بار دیگر به ستودن دیکتاتور سرنگون شدن مصر پرداخت و گفت: من از مبارک یاد می کنم که دموکرات نبود صهیونیستی هم نبود اما نباید از یاد ببریم که وی عامل اصلی ثبات منطقه بود و ما هنوز از مبارک یاد می کنیم که عرفات را به پای میز مذاکره و توافقنامه اسلو کشاند و وی را مجبور به امضای توافقنامه کرد.

ژنرال اسرائیلی درباره اوضاع سوریه نیز گفت: غیاب بشار اسد رئیس جمهور سوریه هلال ایران و سوریه را ضعیف می کند، ماموریت بشار اسد بیشتر از چیزی است که ما می بینیم وی نه تنها متحد اصلی ایران است بلکه بیشتر تسلیحاتی که به دست حزب الله می رسد از سوریه می آید و من پیش بینی می کنیم که رژیم اسد طی برهه آتی سرنگون شود.

اشکنازی درباره چالش هایی که ارتش رژیم صهیونیستی با آن روبه رو است گفت: مهم ترین چالش، حفظ قدرت نظامی و برتری منحصر به فرد ارتش اسرائیل با توجه به کاهش بودجه وزارت دفاع است و دیگر تشدید اعتراضات به قانون خدمت نظام وظیفه است.