دانشمندان در آزمایشات خود موفق شدند خشم افراطی در موش‌ها را مسدود كنند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دستاورد تازه دانشمندان می‌تواند به درمان‌های جدید برای ممانعت از پرخاشگری‌های شدید، طغیان انفجاری و واكنش افراطی خصمانه به استرس كمك كند.

در این آزمایش، دانشمندان ایتالیایی و آمریكایی نوعی مولفه عصبی خطرناك در پرخاشگری را شناسایی كردند. این عامل نوعی گیرنده مغزی است كه در موش‌های دارای رفتار بیش از اندازه خصمانه، به طرز مخربی فعال بود. هنگامی كه آن‌ها این گیرنده كه در انسان‌ها نیز وجود دارد را غیرفعال كردند، پرخاشگری افراطی ناپدید شد.

مسدود كردن گیرنده خشونت در مغز كلید قابلیت‌های بالقوه این مطالعه است. به ادعای بورتولاتو، این گیرنده كه NMDA نام دارد، همچنین نقش مهمی در كمك به دانشمندان برای درك جریان‌های چندگانه همزمان اطلاعات حسی ایفا می‌كند. این محققان هم اكنون در حال بررسی عوارض جانبی بالقوه داروهایی هستند كه فعالیت این گیرنده را تقلیل می‌دهند.

ماركو بوتولاتو نویسنده ارشد این تحقیق و همكارانش همچنین نوعی تمایل ژنتیكی خاص به خشونت پاتولوژیكی را شناسایی كردند و آن سطوح پایین آنزیم مونوآمین اكسیداز A (MAO A) بود. موش های نر و انسان‌های مذكر دارای كمبود مادرزادی این آنزیم، با خشونت به عامل استرس‌زا پاسخ ‌گفتند.

آن‌ها عناصر دخیل در خشونت پاتولوژیكی انسان شامل نه تنها سطوح پایین آنزیم بلكه تعامل ژنتیكی با مناسبت‌های استرس‌زا مانند تروما و مورد غفلت واقع شدن طی دوران كودكی را در موش‌ها تكرار كردند و دریافتند كه افزون بر سطوح پایین آنزیم نامبرده، مواجهه با بدرفتاری و تركیب این دو به بروز خشونت و پرخاشگری در بزرگسالی منتهی می‌شود.

یافته‌های این متخصصان در ساخت داروهایی برای درمان آلزایمر، اوتیسم، اختلالات دوقطبی، اسكیزوفرنی و سایر اختلالات روانی نقش مهمی را ایفا خواهند كرد.

نتایج این تحقیق در مجله The Journal of Neuroscience انتشار یافت.