جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا دادستان کل کشور را به تخطی از کنگره متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، کمیته نظارت و اصلاحات دولتی مجلس نمایندگان آمریكا، اریك هولدر،‌ دادستان كل كشور را به عدم ارائه مدارک مربوط به یک عملیات مخفی به این کمیته متهم كرده است.

كمیته نظارت واصلاحات دولتی با ۲۳ رای مثبت و ۱۷ رای منفی هولدر را متهم شناخت و گزارش كار وی را برای رای گیری نهایی به مجلس نمایندگان ارجاع داد.

پیشتر، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از اختیارات ریاست جمهوری خود استفاده کرده بود تا از ارائه مدارک به کمیته نظارت و اصلاحات دولتی مجلس نمایندگان، جلوگیری به عمل آورد.

در یک عملیات مخفیانه که از زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش،‌ رئیس‌جمهور سابق آمریكا آغاز شده، دولت آمریکا قصد داشت با توزیع سلاح در میان مظنونان به تبهکاری به شناسایی آنها بپردازد و با ردیابی سلاح‌ها، آنها را شناسایی کند. اما این کار با شکست روبرو شد و در نهایت صدها قبضه سلاح غیر مجاز به دست قاچاقچیان اسلحه در مکزیک افتاد.

در دسامبر سال ۲۰۱۰، یک مامور آمریکایی در مرز این کشور با مکزیک، به دست مهاجران غیر قانونی و با استفاده از این سلاح‌ها کشته شد. دو قبضه سلاحی که در صحنه جنایت کشف شد، جزو سلاح‌هایی بود که به مکزیک راه پیدا کرده بود و قرار بود مقام های امنیتی آمریکا آنها را ردیابی کنند.

جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان می گویند قرار است هفته آینده این موضوع را به رای کامل این مجلس بگذارند.

براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هولدر این اتهام را رد كرده و گفت: دارل عیسی، رییس جمهوری‌خواه کمیته نظارت و اصلاحات دولتی مجلس از قدرت خود استفاده کرده تا یک قدم کم سابقه و کاملا غیر ضروری بردارد. این کار به قصد ایجاد درگیری میان کنگره و قوه مجریه در سال انتخابات در آمریکا انجام گرفته است.

مدارکی که کمیته نظارت و اصلاحات مدعی عدم ارائه آنها از سوی هولدر است، شامل یادداشت‌های داخلی وزارت دادگستری و کاخ سفید است.

مقام‌های وزارت دادگستری می گویند تاکنون بیش از ۷ هزار مورد از این مدارک را به این کمیته فرستاده‌اند.

خانواده جیمی زاپاتا، مامور گمرکی که در مکزیک به قتل رسید، از هولدر و تعداد دیگری از مقام‌های آمریکایی شکایت کرده و از آنها مبلغ ۲۵ میلیون دلار غرامت خواسته‌اند. آنها می گویند سلاحی که زاپاتا با آن به قتل رسیده از طریق برنامه تحقیقات آمریکا در زمینه قاچاق اسلحه، به مکزیک راه پیدا کرده است.