این بار انتخاب سریع امیر "سلمان بن عبدالعزیز" به مقام ولی‌عهد سعودی گرچه بخشی از نگرانی‌ها را کاهش داد اما کاملا آن را بر طرف نکرد، چرا که وی نیز که ۷۷ سال سن دارد، از مشکلات جسمی عدیده ای رنج می‌برد.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه لبنانی السفیر، هنگامی که امیر سلطان ولی‌عهد اسبق عربستان سال گذشته از دنیا رفت، زنگ خطر برای عربستان سعودی به صدا درآمد، به نظر می رسید زمان پایان نسل اول حاکمان سعودی آغاز شده تا نسل دوم خود را وارد گود رقابت های سیاسی کنند اما این اتفاق نیفتاد و نسل اولی ها همچنان بر اساس وصیت عبدالعزیز آل سعود موسس این جریان حاکمیت را در دست خود نگه داشتند.

این بار انتخاب سریع امیر سلمان بن عبدالعزیز به عنوان ولی‌عهد عربستان سعودی گرچه بخشی از نگرانی ها را کاهش داد، اما آنها را کاملا بر طرف نکرد، چرا که وی نیز که ۷۷ سال سن دارد، از مشکلات جسمی عدیده ای رنج می‌برد، این در حالی است که باقیمانده نسل اول از خاندان سعودی در کنار سلمان سه نفر هستند که آنها نیز کاندیدای خلافت نشده اند، اولین آنها مقرن بن عبدالعزیز رئیس اطلاعات عربستان است و نفر بعدی نیز امیر مشعل ۸۶ ساله است که به علت کهولت سن بیمار است و برای مداوا در آمریکا به سر می برد.

"جین کننمونت" تحلیلگر آکادمی چاتم هاوس در این زمینه می‌گوید که امیر سلمان از محبوبیت بالایی در میان جوانان خانواده حاکم برخوردار است، او معتقد است که چالش در عربستان در مورد انتقال به نسل دوم روی می دهد و این موضوع می تواند در روند انتخاب شخص سومی برای هرم ریاست سعودی ها خود را بروز دهد.

"الیانور گیلیسبی" کارشناس مسایل منطقه در این زمینه می گوید که تعداد کمی از نسل اولی ها وجود دارند که تجربه حاکمیتی داشته باشند، علاوه بر اینکه برای رسیدن به پادشاهی در این کشور ویژگی های ضروری دیگری نیز نیاز هست، برخی از امرا قدرت وزیر بودن یا حاکم بودن را دارند، اما قدرت شاه بودن را ندارند.

او معتقد است که وجود پادشاهی از نسل سوم ضرورتا به این معنی نیست که وی اصلاح طلب تر از نسل های گذشته باشد، شاید امیر سلمان از دیدگاه سیاستمداران غربی برای تصدی این سمت در آینده انتخاب بهتری باشد. چرا که دیدگاه های معتدلانه سلمان در مقایسه با نایف نیز این موضوع را تاکید می کند.

امیر سلمان ۵۰ سال است که در منصب حاکم ریاض تکیه زده است، او در سیاست ها نیز گرایش های اعتدال گرایانه ای دارد، البته نمی توان او را لیبرال فرض کرد، چرا که برخی ارزش های محافظه کارانه را همچنان در خود دارد.

این در حالی است که سوالات زیادی در مورد سرعت تعیین امیر سلمان و حتی احتمال برگزار نشدن نشست هیئت بیعت به عنوان مسئول اصلی انتخاب ولیعهد مطرح است، برخی از تحلیلگران مسایل عربستان معتقدند که این هیئت تنها بعد از مرگ پادشاه است که فعال می‌شود.

در این راستا "جمال خاشقچی" تحلیلگر مسائل منطقه می گوید که اعضای این هیئت حتی حق اعتراض به تصمیمات را نیز ندارند، چرا که بر اساس اساسنامه این هیئت، آنها الان در مرحله غیر فعال قرار دارند و تنها بعد از مرگ پادشاه است که تصمیمات آنها قابل اجرا خواهد بود.

السفیر البته تاکید کرد که تعیین ولیعهد جدید عربستان سعودی تغییری را در مواضع این کشور و سیاست خارجی آن ایجاد نخواهد کرد، اما قطعا هنگامی که وی بخواهد به منصب پادشاهی در این کشور برسد، با چالش های متعددی مواجه خواهد شد.