منابع خبری از ادامه اختلاف سران انگلیس و آرژانتین در نشست گروه ۲۰ مکزیک درباره آینده جزیره نشینان مالویناس خبر دادند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس اعلام مقامات آگاه، "کریستینا کرچنر" رئیس جمهور آرژانتین و "دیوید کامرون" نخست وزیر انگلیس روز گذشته در نشست گروه ۲۰ در مکزیک درباره آینده جزایر مورد مناقشه فالکند (مالویناس) با یکدیگر اختلاف پیدا کردند.

سران انگلیس و آرژانتین در شرایطی در نشست اقتصادهای برتر جهان در مکزیک با یکدیگر روبرو شدند که تنش ها میان لندن و بوینس آیرس درباره حق حاکمیت بر جزیره نشینان فالکند بعد از سی امین سالگرد جنگ این جزایر به بالاترین حد خود رسیده است.

بر اساس این خبر، نخست وزیر انگلیس از رئیس جمهوری آرژانتین خواست تا به تمایل ۳ هزار ساکن جزایر اقیانوس اطلس جنوبی احترام بگذارد و مدعی شد که این جزیره نشینان می خواهند تحت حاکمیت انگلیس باقی بمانند؛‌ این در حالیست که رئیس جمهوری آرژانتین با اشاره به قطعنامه های سازمان ملل مبنی بر برگزاری مذاکرات حاکمیت بر سر این جزایر، با خواسته کامرون مخالفت کرد.

"هکتور تیمرمن" وزیر امور خارجه آرژانتین در این باره اعلام کرد: رئیس جمهور قطعنامه های سازمان ملل را داشت و به کامرون گفت که "بیائید به سازمان ملل احترام بگذاریم".

وزیر خارجه آرژانتین با اشاره به اینکه لندن به قطعنامه های سازمان ملل بی احترامی می کند و طرز رفتار استعماری خود را حفظ می کند، در ادامه گفت که نخست وزیر انگلیس از پذیرش اسناد سازمان ملل خودداری کرد و پشت کرد و بدون اینکه خداحافظی کند، رفت.

یکی از منابع دولتی انگلیس که تمایلی به افشای نامش نداشت، وجود مبادله میان رئیس جمهوری آرژانتین و نخست وزیر انگلیس را تائید کرد اما ادعای مربوط به اینکه کامرون از پذیرش بسته حامی اسناد سازمان ملل از سوی کرچنر خودداری کرده است را کم اهمیت جلوه داد.

بر اساس اعلام این منبع آگاه، کامرون درصدد بوده است تا به کرچنر تاکید کند تا به حق ساکنان فعلی فالکند برای تصمیم گیری درباره آینده اشان با برگزاری همه پرسی احترام بگذارد.