در پی بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های قضائی ۱۸ ماهه مؤسس ویکی‌لیکس برای جلوگیری از استرداد به سوئد، جولیان آسانژ روز گذشته به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "جولیان آسانژ" مؤسس پایگاه اینترنتی "ویکیلیکس" روز گذشته با پناهنده شده به سفارت اکوادور در انگلیس بار دیگر در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت و خبرساز شد.

پناهنده شدن آسانژ به سفارت اکوادور در لندن و درخواست پناهندگی سیاسی وی از این کشور آمریکای جنوبی پس از آن صورت گرفت که تلاش‌های قضائی ۱۸ ماهه وی در انگلیس برای جلوگیری از استرداد به سوئد بی‌نتیجه باقی ماند.

آسانژ شب گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «من تأیید می‌کنم که امروز وارد سفارت اکوادور شده‌ام و در اینجا به دنبال پناهگاهی دیپلماتیک هستم و درخواست پناهندگی سیاسی کرده‌ام و این درخواست هم‌اکنون به وزارت امور خارجه اکوادور در کیتو فرستاده شده است.»

وزارت امور خارجه انگلیس پس از ۳ ساعت در واکنش به پناهندگی آسانژ با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «آسانژ به دلیل حضور در سفارت اکوادور در قلمرو دیپلماتیک به سر می‌برد و از دسترس پلیس دور است و ما در تلاش هستیم تا در اسرع وقت این وضعیت را با مقامات اکوادور حل کنیم.»

بر اساس این گزارش، آسانژ ۴۰ ساله از زمان بازداشت خود در دسامبر سال ۲۰۱۰ میلادی، از آزادی مشروط برخوردار بود؛ آزادی که طبق آن وی می‌بایست دستبند الکترونیکی به دست داشته باشد، مقررات رفت‌و‌آمد را رعایت کند و به طور منظم خود را به یک پاسگاه پلیس معرفی کند.

پلیس سوئد قصد دارد آسانژ را که متهم به دو مورد تجاوز جنسی در این کشور است، مورد محاکمه قرار دهد اما او می‌گوید که روابط او با رضایت طرفین بوده و قربانی یک توطئه شده است.

آسانژ همچنین می‌گوید که پس از افشای صدها هزار تلکس نظامی آمریکا درباره جنگ‌های عراق و افغانستان و تلکس‌های دیپلماتیک آمریکا در پایگاه اینترنتی ویکیلیکس، واشنگتن می‌خواهد او را مجبور به سکوت کند.