صدها هزار مصری روز گذشته با تجمع در میدان التحریر و چندین شهر دیگر مصر اقدام شورای نظامی در صدور مکمل قانون اساسی برای محدود کردن اختیارات رئیس جمهور و انحلال پارلمان منتخب الشعب را محکوم کردند.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه الیوم السابع، میدان التحریر در مرکز قاهره بعد از ظهر و شب گذشته شاهد برگزاری تظاهرات میلیونی بود که به دعوت نیروها و تشکل‌های سیاسی و انقلابی مصر برگزار شد.

صدها هزار تظاهرات‌کننده مصری روز گذشته به دعوت نیروهای سیاسی و انقلابی مصر و در راس آنها جماعت اخوان المسلمون مصر و شاخه سیاسی‌اش حزب "آزادی و عدالت" و همچنین حزب سلفی النور و حزب اسلامگرای الوسط و جنبش ۶ آوریل در میدان التحریر تظاهرات کردند.

هدف از برگزاری این تظاهرات آنگونه که در فراخوان تشکل‌ها و احزاب سیاسی و انقلابی مصر آمده بود، اعتراض به صدور "مکمل قانون اساسی" توسط شورای عالی نظامی مصر بود.

شرکت‌کنندگان در تظاهرات میلیونی روز گذشته خواستار لغو مکمل قانون اساسی مصوب شورای عالی نظامی مصر شدند که بر اساس آن بسیاری از اختیارات، از جمله اختیار قانونگذاری به نظامیان این کشور داده می‌شود.

تظاهرات‌کنندگان مصری در این تظاهرات همچنین از نظامیان این کشور ‌خواستند تا به وعده‌ خود مبنی بر انتقال قدرت به غیر نظامیان در ۳۰ ژوئن جاری پایبند باشند.

معترضان مصری در این تظاهرات بر غیرقانونی بودن اقدام شورای عالی نظامی در انحلال پارلمان این کشور نیز تاکید و اعلام کردند که پارلمان این کشور همچنان پابرجاست و از قدرت قانونگذاری برخوردار است.

آنان همچنین اعلام کردند که نمایندگان منتخب مردم ۱۰۰ عضو اصلی و ۵۰ عضو ذخیره برای عضویت در مجلس موسسان انتخاب کرده‌اند تا قانون اساسی جدید این کشور را تدوین کنند. در نتیجه هیچ نهادی نمی‌تواند این حق را از این جمعیت بگیرد و یا آن را منحل کند.

مردم انقلابی مصر با سردادن شعار "مردم خواهان مشروعیت رئیس جمهوری هستند" با اشاره به پیروزی "محمد مرسی"، نامزد اسلامگرای انتخابات ریاست جمهوری مصر بر رقیبش احمد شفیق،‌ آخرین نخست وزیر حسنی مبارک خواستار اعلام رسمی پیروزی مرسی شدند.

آنها همچنین با سردادن شعار "مردم خواهان اعدام طنطاوی هستند" [رئیس شورای عالی نظامی مصر که اداره امور مصر را از زمان سرنگونی مبارک در دست دارد] و "مرگ بر حکومت نظامیان" و "سرنگون باد نظامیان" نفرت خود از حاکمیت نظامیان بر کشور را ابراز کردند.

همزمان با التحریر در شهر اسکندریه،‌ بزرگ‌ترین شهر مصر نیز تظاهرات مشابهی در برابر ستاد فرماندهی منطقه شمالی برگزار شد و تظاهرات‌کنندگان مصری با حمل پارچه نوشته‌هایی صدور مکمل قانون اساسی و انحلال پارلمان الشعب و دخالت شورای عالی نظامی مصر در فعالیت و امور مجلس موسسان تدوین قانون اساسی جدید این کشور را به شدت محکوم کردند.

تظاهرات‌کنندگان مصری به شورای عالی نظامی این کشور هشدار دادند،‌ در صورتی‌که این شورا درصدد مصادره انقلاب مصر و تحریف انقلاب آنها از اهداف واقعیش باشد، بی‌تردید مردم مصر علیه آنها دست به انقلابی دیگر خواهند زد.

مردم انقلابی مصر از شورای عالی نظامی مصر خواستند، در تصمیم انحلال پارلمان تجدید نظر کند.

در تظاهرات روز گذشته میدان التحریر بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و انقلابی مصری از جمله شخصیت‌هایی از جماعت اخوان المسلمون و حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی این حزب نیز مشارکت داشتند.

اما در پایان تظاهرات خبر مرگ مغزی حسنی مبارک، رئیس جمهوری مخلوع مصر از بلندگوهای میدان پخش شد که این موضوع به شدت مورد اعتراض تظاهرات‌کنندگان قرار گرفت.

پس از انتشار اخباری مبنی بر مرگ مغزی حسنی مبارک، رئیس جمهوری مخلوع مصر تظاهرات‌کنندگان میدان التحریر یک صدا شعار "شایعه است، شایعه است" را سردادند.

مردم انقلابی مصر بر این باورند، انتشار اینگونه خبرها از جمله ترفندهای شورای عالی نظامی مصر است تا به این ترتیب با آرام کردن مردم خشمگین مصر، بین آنها تفرقه ایجاد کند.

آنها می‌گویند: شورای نظامی که دست نشانده شخص حسنی مبارک است، این ترفند را برای بازگردندان مردم به خانه‌ها و تخلیه میدان التحریر از حضور آنها بکار برده است.

تظاهرات‌کنندگان میدان التحریر با سر دادن "این بار حرف شما را باور نمی‌کنیم" و "از قدرت کناره‌گیری کنید" نسبت به انتشار این خبر از خود واکنش نشان دادند.

از سوی دیگر "احمد شفیق"، آخرین نخست وزیر حسنی مبارک که با وجود تمام ترفندهای بکار گرفته شده توسط شورای عالی نظامی مصر و بازماندگان رژیم سابق در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر از "محمد مرسی" شکست خورده است، از هواداران خود خواست جشن پیروزیش در انتخابات را تا روشن شدن وضعیت مبارک به تعویق بیاندازند.

شفیق مدعی شده است که وی پیروز انتخابات ریاست جمهوری است و موفق شده بیش از ۵۱ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

این در حالی است که تمامی رسانه‌های مصری حتی رسانه های وابسته به حزب حاکم نیز با انتشار آمار غیررسمی انتخابات از پیروزی محمد مرسی نامزد اسلامگرا در انتخابات خبر دادند.