به گزارش خبرنگار قضایی فارس؛ عالی پناه رئیس مرکز جذب آزمون قضات معاونت آموزش قوه قضائیه پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با اعلام این مطلب افزود: خوشبختانه با تصویب ریاست قوه قضائیه مقرر شد تا جذب اختصاصی طلاب نیز از طریق مرکز جذب و آزمون انجام بگیرد.

وی افزود: بررسی‌های مفصل و دامنه‌داری انجام شد تا بالاخره مقرر شد تا با استفاده از سخت‌افزاری که در قم و سایر شهرستان‌ها وجود دارد استفاده شده و قضات از بین طلاب جذب شوند.

وی تصریح کرد: این در حالی است که سامانه ثبت‌نام افراد معاف از آزمون کتبی نیز از تاریخ ۱۰ تیرماه امسال بر روی سایت معاونت آموزش قرار خواهد گرفت تا براساس آن افراد معاف از آزمون کتبی بتوانند ثبت‌نام کرده و زمان آزمون شفاهی‌شان را خودشان انتخاب کنند.

عالی‌پناه به عقد تفاهم‌نامه میان مرکز جذب و برگزاری آزمون قضات با سازمان سنجش اشاره کرد و گفت: براساس این تفاهم‌نامه مقرر شد ثبت‌نام و برگزاری آزمون کتبی سال ۹۱ در ۶ یا ۷ مرکز استان توسط سازمان سنجش برگزار شود.

وی گفت: این ۷ مرکز استان عبارتند از تبریز، اصفهان، شیراز، قم، مشهد، تهران و اهواز که ۵ کلانشهر بزرگ و قم و اهواز را شامل می‌شود.

رئیس مرکز جذب و برگزاری آزمون قوه قضائیه وابسته به معاونت آموزش همچنین به امکان جذب بانوان برای تصدی امر قضا اشاره کرد و گفت: پس از بررسی‌های مفصل مقرر شد تا با سنجیده شدن جوانب مختلف امکان جذب بانوان نیز وجود داشته باشد و به این ترتیب بانوان در آزمون کتبی سال ۹۱ می‌توانند شرکت کرده و براساس همان روند پذیرش آقایان پروژه گزینش‌شان انجام شود.

عالی پناه به پذیرش قضات شوراهای حل اختلاف اشاره کرد و گفت: پیش از این مقرر شده بود که ۵۰۰ نفر از افرادی که در شوراهای حل اختلاف مشغول به کار هستند براساس یک آزمون کتبی به عنوان قاضی حل اختلاف پذیرفته شوند که براساس نظر رئیس قوه قضائیه بانوان هم شامل این افراد خواهند شد و به این ترتیب از تاریخ ۳ تیرماه تا ۱۰ تیرماه مهلت ثبت‌نام برای داوطلبان خواهد بود.

وی گفت: احتمالاً این آزمون در اواخر تیرماه و باز هم توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار خواهد شد.

وی در باب اشکال شرعی درباره به کارگیری زنان در امر قضاوت گفت: قضا در کشور ما یک امر اذنی است که توسط ولی فقیه به افراد اذن داده می‌شود که به همین دلیل استفاده از زنان در امر قضاوت آن هم به صورت اذنی مشکلی ندارد.

رئیس مرکز جذب آزمون قضات خاطر نشان کرد: اگر حتی قضاوت اذنی هم نبود از آنجا که زنان در مرحله انشاء رأی نیستند مشکلی از این باب هم وجود نداشت.

وی در خاتمه درباره مواد ازمون کتبی سال ۹۱ نیز گفت: حقوق مدنی، حقوق تجارت، آئین دادرسی مدنی، آئین‌دادرسی کیفری، حقوق جزای عمومی و اختصاصی، حقوق اساسی و فقه و حقوق شامل این مواد هستند.

عالی پناه خاطر نشان کرد: البته میان منابع آزمون فقه و اصول میان طلاب و غیرطلاب تفاوت‌هایی وجود دارد.