دیوان عالی پاکستان نخست‌وزیر این کشور را به دلیل عدم مشارکت با دادگاه در بازگشایی پرونده فساد رئیس‌جمهوری این کشور، فاقد صلاحیت اعلام کرد.

به گزارش فارس به نقل از شبکه بی‌بی‌سی، "یوسف رضا گیلانی" نخست‌وزیر پاکستان در ماه فوریه سال جاری میلادی متهم شد که اجازه بازگشایی پرونده‌های قدیمی فساد علیه "آصف علی زرداری" رئیس‌جمهور را نداده است.

بر اساس این گزارش،‌ دو ماه پیش، دیوان عالی پاکستان رسماً گیلانی را به اهانت به دادگاه به دلیل عدم اجرای دستور قضایی برای از سر گیری پیگرد رئیس جمهوری پاکستان متهم کرد.

پس از گذشت دو ماه، دیوان عالی پاکستان امروز، سه‌شنبه، نخست‌وزیر این کشور را فاقد صلاحیت اعلام کرد و تأکید کرد که وی از همان ۲۶ آوریل سال جاری میلادی که حکم علیه او صادر شد، صلاحیت خود را از دست داده است.

روز ۲۶ دی سال جاری، دیوان عالی پاکستان، نخست وزیر این کشور را در ارتباط با پرونده مربوط به فرمان عفو شماری از سیاستمداران پاکستانی در سال ۲۰۰۷ میلادی به دادگاه احضار کرد.

این فرمان عفو که توسط دولت سابق پاکستان صادر شد از جمله شامل منع پیگرد آصف علی زرداری نیز می‌شد که تا پیش از آن، به اتهام فساد مالی تحت تعقیب قرار داشت.

دیوان عالی پاکستان در دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی حکم عفو صادر شده از سوی دولت را لغو کرد و از دولت جدید خواست تا به پرونده کسانی که مشمول عفو شده اند رسیدگی کند.

مهلتی که دیوان عالی برای گشایش دوباره پرونده ها تعیین کرده بود به پایان رسید و به همین دلیل هم نمایندگانی از دولت برای ادای توضیحات در این باره به دادگاه احضار شدند.

علیرغم صدور حکم دیوان عالی پاکستان علیه گیلانی، وکیل وی گفته است که تنها مجلس می‌تواند نخست‌وزیر را از کار برکنار کند.

دیوان عالی نیز گفته که برای مجلس پاکستان احترام قائل است و آنها کار خود را انجام دهند و ما نیز کار خود را انجام می‌دهیم.

گروهی از تحلیلگران می‌گویند این اقدام می تواند، بحران سیاسی پاکستان را خیلی بیشتر از قبل کند.

"حزب مردم پاکستان"، حزب حاکم در این کشور برای بررسی این موضوع اقدام به تشکیل نشستی اضطراری کرده است.

این حزب در مجلس پاکستان دارای اکثریت است و می‌تواند جانشین آقای گیلانی را انتخاب کند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که گیلانی تاکنون دو مرتبه در دیوان عالی کشورش تلاش کرده تا اتهامات وارده علیه خود مبنی بر عدم بازگشایی پرونده‌های فساد را باز کند.