دادگاه کیفری عراق امروز بار دیگر محاکمه غیابی معاون اول فراری رئیس جمهور عراق را از سر می‌گیرد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "السومریهٔ نیوز"، دادگاه غیابی "طارق الهاشمی" معاون اول فراری رئیس جمهور عراق که هم‌ اکنون در استانبول به سر می‌برد و چند نفر از محافظانش از امروز در مقر شورای عالی قضایی در مرکز بغداد برگزار خواهد شد.

این در حالی است که وکلای مدافع این متهمان، جلسه پیشین دادگاه را تحریم کرده بودند اما قرار است در جلسه امروز دادگاه حضور یابند.

بر اساس این گزارش، در این دادگاه قرار است قاضی به اظهارات یکی از شاهدان برای اثبات اتهامات طرح شده علیه هاشمی و محافظانش گوش دهد. این شاهد یکی از نیروهای سرویس‌های امنیتی عراق است که منزل هاشمی در منطقه "الیرموک" واقع در غرب بغداد را تفتیش کرده است. وی تاکید دارد که یک اسلحه مجهز به صدا خفه‌کن را در هنگام تفتیش خانه هاشمی پیدا کرده است.

قاضی دادگاه عالی کیفری عراق ۳۱ می گذشته، جلسه دادگاه هاشمی و محافظانش را به ۱۹ ژوئن جاری موکول کرده بود.

هاشمی برغم صدور حکم جلبش از سوی اینترپل، از ۹ آوریل گذشته در استانبول به سر می‌برد و به روند قضاوت عراق درباره پرونده اتهاماتش اعتراض دارد.اما فهرست العراقیه اعلام کرده که اگر "نوری المالکی" نخست وزیر عراق به توافق نامه اربیل متعهد باشد در این صورت فهرست العراقیهٔ هاشمی را برای حضور در دادگاه راضی خواهد کرد.