گزارش منتشر شده کنگره آمریکا نشان دهنده تصمیم دولت واشنگتن برای داشتن حضور نظامی چشمگیر و قابل توجه در کویت به منظور انعطاف پذیری برای پاسخگویی به جنگ‌های احتمالی در منطقه است.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری "آسوشیتدپرس"، گزارشی از کنگره آمریکا نشان می دهد که دولت واشنگتن در حال برنامه ریزی برای حضور نظامی قابل توجه و اعزام ۱۳ هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی به کویت است تا برای پاسخگویی به درگیری های ناگهانی در منطقه انعطاف داشته باشد.

بر اساس این خبر، چندین تن از قانونگذاران کنگره آمریکا به ویژه سناتور "جان مک کین" و "لیدنسی گراهام" بر حضور باقی مانده نظامیان آمریکایی در عراق تاکید کرده بودند اما ناکامی مذاکرات آمریکا و عراق در اعطای مصونیت قانونی به نظامیان آمریکایی، ایده این سناتورهای آمریکایی را از بین برد؛ در عوض مقامات آمریکایی خواستار استقرار حضور قوی نظامی آمریکا در سراسر مرز کویت شدند.

در گزارش کنگره آمریکا اینطور آمده است: ثبات خلیج فارس به عنوان محل قرار گیری بیش از نیمی از ذخایر نفتی جهان و بیش از یک سوم گازهای طبیعی جهان فاکتوری مهم و حیاتی در نظام اقتصاد جهانی است؛ با این حال، این منطقه با هزاران چالش سیاسی و امنیتی روبروست.

در ادامه این گزارش کنگره به آمرکیا توصیه شده است تا توسعه شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب را ترویج کند و درعین حال به تقویت روابط دوجانبه خود با ۶ کشور عربستان سعودی، کویت،‌ بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان بپردازد؛ کنگره در این گزارش خود به دولت واشنگتن پیشنهاد داده است که در صدد فرصت برای برگزاری عملیات های مشترک مانند دفاع موشکی، گشت های جنگی هوایی و امنیت دریایی باشد و برای یکپارچگی عراق به آغوش اعراب تاکید داشته باشد.

در گزارش کنگره که پیش از انتشار امروز خود به دست خبرگزاری "آسوشیتدپرس" رسیده، تعداد دقیق نیروهای آمریکایی در کویت اعلام شده است؛ حضوری که مقامات وزرات دفاع آمریکا (پنتاگون) تنها در صورت نامعلوم بودن هویت خود آن را تائید کرده اند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر حدود ۱۵ هزار نظامی آمریکایی در کمپ "اریفجان"،‌ پایگاه هوایی "علی السالم" و کمپ "بوهرینگ" در شمال کویت حضور دارند که این حضور نظامی به آمریکا مراکز فعالیتی، محدوده های آموزشی و مکان هایی را برای تامین حمایت های لجستیکی فراهم می کند؛ بر اساس این گزارش تعداد دقیق نظامیان آمریکایی که قرار است در کویت حضور داشته باشند برابر با ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر ذکر شده است.

در این گزارش تاکید شده است که منطقه خاورمیانه در راستای خنثی کردن قدرت نظامی متعارف ایران که شامل ۳۵۰ هزار نیروی زمینی، هزار و ۸۰۰ تانک و بیش از ۳۰۰ هواپیمای جنگنده است، نقشی حیاتی دارد؛ در این گزارش علاوه بر این به موشک های بالستیک ایران اشاره شده است که برد آنها می تواند متحدان منطقه ای واشنگتن مانند اسرائیل را هدف قرار بگیرند.