روسیه بعید ندانست که کشتی‌های نظامی خود را با حمایت هوایی لازم به آب‌های ساحلی سوریه اعزام کند تا از پایگاه نظامی ـ دریایی مستقر در بندر طارطوس دفاع کرده و در صورت ضرورت شهروندان روسی را از سوریه خارج کند.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «نیزاویسیمایا گازیه تا»، کشتی های نظامی ناوگان دریایی روسیه آمادگی آن را دارند تا در هر زمان ممکن به سواحل سوریه اعزام شوند. این احتمال وجود دارد که گروهی از کشتی‌های نظامی روسیه طی چند روز آینده به سمت منطقه خاورمیانه حرکت کنند، البته تاریخ ورود آنها به دریای مدیترانه بستگی به روند توسعه اوضاع در کشورهای منطقه خواهد داشت. این گروه ممکن است شامل کشتی‌های دارای فرودگاه و کشتی‌های دیده بان ناوگان دریای سیاه روسیه شود.

روز گذشته ستاد کل نیروی دریایی روسیه اعلام کرد که دو کشتی نظامی دریایی-هوایی «نیکلای فیلچنکوف» و «تزار کونیکوف» ممکن است به سمت سوریه اعزام شوند تا در صورت ضرورت به منظور تامین امنیت تجهیزات فنی-نظامی متعلق به ناوگان دریایی روسیه مستقر در بندر «طارطوس» سوریه از آنها استفاده شود.

سرلشکر "ولادیمیر گرادوسوف" معاون فرمانده نیروی هوایی روسیه هم از آمادگی ارتش برای تامین امنیت و پوشش هوایی کشتی های نظامی روسیه در صورت لشکرکشی به سمت سوریه خبر داده است.

وزارت دفاع روسیه طی روزهای اخیر بارها اخبار رسانه‌های گروهی آمریکایی در این مورد که یکی از کشتی‌های نظامی ناوگان دریای سیاه روسیه از هم اکنون وارد بندر طارطوس سوریه شده است را تکذیب کرده است.

شایعات در مورد امکان حضور نظامی درازمدت روسیه در منطقه خاورمیانه از مدت‌ها قبل شنیده می‌شد، ولی با شدت گرفتن اوضاع در سوریه این شایعات بیشتر از قبل به گوش می‌رسد.

مقامات مسکو بر برگزاری یک کنفرانس بین المللی در مورد سوریه تاکید داشته و مخالفت خود را با هر نوع دخالت خارجی در مناقشه داخلی سوریه اعلام کرده اند. بدین ترتیب حضور احتمالی کشتی‌های نظامی روسیه در سواحل سوریه تنها به منظور تخیله فوری شهروندان روسی از این کشور و تامین امنیت پایگاه نظامی-دریایی روسیه در بندر طارطوس سوریه خواهد بود.

این پایگاه نظامی-دریایی از سال ۱۹۷۱، در زمان اتحاد جماهیر شوروی در این بندر ایجاد شده و به کار، تعمیر، تجهیز و سوخت رسانی به کشتی‌های عملیاتی اسکادران پنجم ناوگان دریای مدیترانه مشغول بوده و اکنون نیز همین وظیفه را در جهت منافع کشتی‌های متعلق به ناوگان دریایی روسیه دارد.

سرهنگ "لئونید ایواشف" رئیس آکادمی مسائل ژئوپلیتیک روسیه معتقد است: حضور نظامی روسیه در سواحل سوریه ضروری است. پایگاه دریایی-نظامی طارطوس برای ما بسیار مهم است و کاملا عاقلانه است اگر کشتی‌های نظامی چین، هند، ایران و سایر کشورهایی که علاقه مند به مشارکت در حل مناقشه سوریه هستند هم در منطقه حضور داشته باشند تا توازنی در مقابل حضور توان نظامی ناتو و آمریکا در منطقه ایجاد شود.

ایواشف در عین حال یادآور شد که حضور نظامی روسیه در سواحل سوریه باید با سیاست خارجی صلح جویانه از سوی مقامات مسکو در جهت کمک به حل مناقشه و ایجاد ثبات در سوریه همراه باشد.