تمرینات مشترک نظامی آمریکا و ۳ کشور آسیای مرکزی با محوریت آموزش مربیان آمریکایی در قرقیزستان آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، آموزش‌های نظامی با حضور ۳۰۰ نماینده از کشورهای قرقیزستان، قزاقستان، افغانستان، تاجیکستان و آمریکا در مرکز مشترک آموزش پرسنل نیروهای مسلح قرقیزستان آغاز شد.

در این تمرینات، طرحی در زمینه همکاری کشورهای منطقه‌ای در جهت آماده سازی و انجام عملیات‌های مشترک امداد رسانی حوادث غیر‌مترقبه از جمله حوادث طبیعی آموزش داده خواهد شد.

این در حالی است که مربیان نظامی آمریکایی در چارچوب برنامه، این تمرینات را برای مدت ۱۰ روز برنامه‌ریزی کرده‌اند و شرکت‌کنندگان در این مدت با کامپیوتر و شیوه استفاده از کارت‌های الکترونیکی آشنا می‌شوند.

راه‌اندازی چنین مراکز هماهنگی در هر یک از کشورهای شرکت کننده از دیگر بخش‌های این تمرینات است که تکمیل دانش‌های نظری و فنی پرسنل از اهداف چنین آموزش‌هایی بوده که در چارچوب توافقات دوجانبه همکاری نیروهای مسلح قرقیزستان و فرماندهی مرکزی آمریکا انجام می‌گیرد.

نخستین دوره آموزش نظامی کشورهای آسیای مرکزی با کمک پنتاگون در سال ۲۰۰۴ میلادی در آمریکا برگزار شد و دوره‌های بعدی آن در مرکز فنی پایگاه آمریکا در آلمان، قرقیزستان، قزاقستان و تاجیکستان انجام گرفته است.

گفتنی است که قرقیزستان برای سومین بار میزبان برگزاری چنین تمرینات مشترکی با مساعدت مالی آمریکا است.

سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ نیز در بیشکک این دوره آموزشی برگزار شد که در این دوره‌ها، مربیان نظامی آمریکایی نیز نقش اصلی را ایفا کردند.

به گفته برخی کارشناسان، هدف از برگزاری این دوره‌های آموزشی در کشورهای آسیای مرکزی آماده سازی پرسنل فنی نهادهای نظامی این کشورها برای هماهنگی و ارتباط بیشتر با فعالیت نهادهای نظامی آمریکا است.

این کارشناسان معتقدند: آمریکا با بهانه خروج از افغانستان می‌خواهد بخشی از تجهیزات نظامی و سلاح‌های جنگی خود را در کشورهای آسیای مرکزی بخصوص در کشورهای قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان توزیع و آمادگی واحدهای نظامی این کشورها را به سوی خود جلب کند.

به گفته آنان، اگرچه توزیع رایگان این تجهیزات از سوی آمریکا کمک فنی عنوان می‌شود اما هدف اصلی واشنگتن ایجاد زمینه و ضرورت حضور بلند‌ مدت در این منطقه می‌باشد.

بنا به نوشته برخی از پایگاه‌های خبری، آمریکا قصد دارد بخشی از تجهیزات نظامی خود را به صورت رایگان در اختیار نهادهای نظامی این کشورها قرار داده و بخش دیگر وسایل و تجهیزات فرسوده خود را پس از سال ۲۰۱۴ در قلمرو افغانستان قرار دهد.

به گفته کارشناسان، وسایل نقلیه زره پوش، تریلر (برای حمل و نقل تانک) و سایر تجهیزات سنگین جنگی، کامیون، تانکر، بولدوزر و وسایل حامل آب و... از جمله تجهیزات احتمالی می‌دانند که همزمان با خروج آمریکا از افغانستان در کشورهای آسیای مرکزی توزیع می‌شود.

این درحالی مطرح می‌شود که پنتاگون تجهیزات پزشکی، ارتباطی، آتش‌نشانی و... برای زندگی نظامی را در اختیار نظامیان آمریکایی در افغانستان قرار داده و پس از خروج آنان این تجهیزات به وزارت‌ دفاع کشورهای آسیای مرکزی داده می‌شود.