شرکت بیمه دریایی انگلیس از بیمه کردن محموله یک کشتی باربری متعلق به شرکت «فمکو» روسیه به اتهام حمل بالگرد و تسلیحات نظامی دیگر برای دولت سوریه خودداری کرده است.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «وزگلاد»، عاملان بیمه انگلیس از بیمه کردن محموله کشتی متعلق به شرکت «فمکو منیج منت» روسیه به اتهام ارسال سلاح برای سوریه خودداری کردند. این واقعیت که کشتی باربری «Alaed» مورد اتهام غرب که به عقیده آنها ظاهرا به دمشق بالگرد نظامی تحویل می‌دهد، رسما در حال حرکت به سمت ولادی واستوک است، مانع از چنین تصمیم گیری از سوی مقامات شرکت اپراتوری بیمه دریایی انگلیس (Standard Club) نگردید.

کشتی باربری شرکت «فمکو» تحت عنوان «Alaed» اولین قربانی اتهامات وارده غرب به روسیه در خصوص ارسال سلاح به سوریه است. البته این در حالی است که ستاد کل نیروی دریایی روسیه بعید ندانسته که ممکن است کشتی نظامی به سواحل سوریه اعزام کند.

کشتی «Alaed» در حال حاضر در نزدیکی بندر «تورسو» در آبهای ساحلی شمال اسکاتلند بسر می‌برد. بر اساس اطلاعات منابع خبری آمریکایی، این کشتی ده روز قبل از بندر کالینینگراد (غربی ترین نقطه خاک روسیه در اروپا) به حرکت درآمده و حامل محموله‌ای از بالگردهای نظامی و تسلیحات نظامی دیگر برای دولت سوریه است. مقصد نهایی این کشتی ولادی واستوک (شرق دور روسیه) اعلام شده که می‌بایست در تاریخ ۲۴ ماه جولای به آنجا می‌رسید.

البته این در حالی است که روز گذشته ستاد کل نیروی دریایی روسیه اعلام کرد که دو کشتی نظامی دریایی-هوایی «نیکلای فیلچنکوف» و «تزار کونیکوف» ممکن است به سمت سوریه اعزام شوند تا در صورت ضرورت به منظور تامین امنیت تجهیزات فنی-نظامی متعلق به ناوگان دریایی روسیه مستقر در بندر «طارطوس» سوریه از آنها استفاده شود.

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکایی روز شنبه اعزام کشتی بزرگ نظامی «نیکلای فیلچنکوف» به سمت سوریه را اعلام کرده و تخمین زده بودند که این کشتی حامل ۱۷۰۰ تن محموله و حدود ۳۰۰ نیروی نظامی است.