نامزد رئیس‌جمهور آمریکا برای پست سفیری این کشور در بغداد به دنبال اتهامات وارده به وی مبنی بر فساد اخلاقی، از نامزدی خود برای کسب پست سفارت آمریکا در عراق کناره‌گیری کرد.

به گزارش فارس به نقل از شبکه "فرانس ۲۴"، "برت مک گورک" نامزد "باراک اوباما"برای پست سفیری آمریکا در بغداد از نامزدی خود برای رسیدن به این پست کناره‌گیری کرد.

کناره‌گیری مک گورک از نامزدی پست سفیری آمریکا در بغداد پس از آن صورت می‌گیرد که ۶ نفر از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا اعلام کرده‌ بودند که مک گورک فاقد صلاحیت و تجربه مدیریتی برای به دست گیری صدرات در سفارت آمریکا در عراق است و او را به داشتن روابط نامشروع با خبرنگار روزنامه "وال استریت ژورنال" متهم کرده بودند.

این سناتورها اعلام کرده بودند که مک گورک در سال ۲۰۰۸، در حالیکه در آن زمان متأهل بود و در دولت "جرج بوش" رئیس‌جمهور سابق آمریکا فعالیت می‌کرد، ایمیل‌هایی با ماهیت جنسی به "گینا چون" خبرنگار روزنامه وال استریت فرستاده بود.

بر اساس این گزارش، "چون" هم‌اکنون با مک‌گورک ازدواج کرده است و هفته گذشته از سمت خود به عنوان خبرنگار وال استریت ژورنال استعفا کرد.

سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا می‌گویند اتهامات بی‌کفایتی وارده به مک گورک می‌تواند اعتبار وی را خدشه دار کند و ایمیل‌های مشکل‌دار وی به خبرنگار وال استریت ژورنال همچنین توانایی وی برای خدمت در عراق را با مشکل مواجه خواهد کرد.

مک گورک با ارسال نامه‌ای به "هیلاری کلینتون" وزیر خارجه آمریکا و "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که با غم و اندوه فراوان از نامزدی پست سفیری آمریکا در بغداد کناره‌گیری می‌کند اما این اقدام خود را به نفع کشورش اعلام کرد.

در این نامه که در اختیار روزنامه "نیویورک‌تایمز" قرار گرفته آمده: عراق هرچه سریعتر به یک سفیر نیاز دارد. کشور عراق در قلب بحران سیاسی قرار دارد و مأموریت ما این است که هرچه سریعتر تغییرات را (در سفارت آمریکا در بغداد) صورت دهیم. هیچ چیز نباید مانع از تلاش آمریکا برای ایجاد آینده‌ای بهتر در آن کشور (عراق) شود.