تحقیقات جدید نشان می‌دهد میلیون‌ها سال قبل نوعی ماهی كه اكنون منقرض شده از گروه كوسه‌ها جدا شده و به گونه‌هایی با استخوان‌های سخت شامل انسان‌ها تكامل یافته است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس آخرین مطالعات، این گونه‌ها كه اجداد نخستین ما را نیز در بر می‌گیرند، دارای سر كوسه‌مانند بوده‌اند.

به گفته دانشمندان، استخوان‌های این آبزی منقرض شده از غضروف‌هایی ساخته شده بود كه به زنجیره‌یی از گونه‌های با استخوان سخت از ماهی‌های استخوان‌دار گرفته تا انسان‌ها تكامل یافت.

بنابراین «جان فینارلی» زیست‌شناس دانشگاه كالج در دوبلین مدعی است كه اجداد مشترك تمامی مهره‌داران آرواره‌دار از جمله انسان به كوسه شباهت داشتند.

فینالی و همكارانش در تحقیقاتشان نوعی ماهی به نام Acanthodes bronni كه یكی از اعضای گروه ماهیان آكانتودیان بوده را مورد بررسی قرار دادند. این گروه شامل قدیمی‌ترین ماهیان مهره‌دار دارای آرواره است.

این آبزی حدود ۲۹۰ میلیون سال قبل طی دوران اول (Paleozoic) می‌زیسته است. گروه كوسه‌ها و گروه ماهی‌های استخوانی نزدیك به ۴۶۰ میلیون سال قبل از یكدیگر جدا شدند.

ماهی Bronni . A ردپاهای اندكی از خود را در كنار مقیاس‌های فسیلی و ستون فقرات باله‌ها بر جای گذاشت اما تعداد كمی از جمجمه‌های خرد و فسیل شده آن در درون زمین از پس میلیون‌ها سال هنوز باقی مانده‌اند.

محققان در این مطالعه از قالب‌های لاستیك سیلیكون این فسیل‌ها برای بازسازی آنوتومی سر این ماهی‌ها استفاده كردند.

تحقیقات دقیق آن‌ها نشان‌دهنده وجود پشته‌‌ها و شیارهایی بود كه قبلاً مشاهده نشده بودند. این دانشمندان ۱۳۸ مشخصه این جمجمه را تعیین كرده و آن‌ها را با جمجمه‌‌های chondrichthyes (گروه متشكل از كوسه‌ها و ماهی‌ها) و همچنین osteichthyes (ماهی‌های استخوان‌دار مانند ماهی‌های ساردین و خال مخالی امروزی) مقایسه كردند و دریافتند كه در مجموع سرهای acanthodian متعلق به كوسه‌ها بوده است.

«مایكل كوتس» یكی از محققان حاضر در این مطالعه نیز به شباهت فراوان این ماهی به كوسه‌‌ها اشاره كرد.