یك نشریه آلمانی امروز (یكشنبه) گزارش داد كه عربستان قصد دارد ۶۰۰ تا ۸۰۰ دستگاه تانك مدل "لئوپارد" را از شركت‌های تسلیحاتی آلمان خریداری كند كه این میزان دست‌كم دو برابر بیشتر از حدی است كه پیش از این انتظار می‌رفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، نشریه بیلد آم زونتاگ آلمان در گزارشی كه نسخه‌ای از آن به خبرگزاری رویترز فرستاده شده، نوشته است كه توافقی به منظور خرید ۳۰۰ دستگاه تانك از این مدل در شرف امضا میان آلمان و عربستان است.

این روزنامه تصریح كرده كه مقامات دفتر صدراعظم آلمان، وزارت امور خارجه و دفاع این كشور با این توافق مخالفت كرده‌اند اما وزارت اقتصاد آلمان از امضای این توافقنامه حمایت كرده است.

روزنامه بیلد آم زونتاگ نوشت: خرید این تانك‌ها از سوی عربستان سعودی می‌تواند آینده شركت‌های تانك‌سازی آلمان را تضمین كند زیرا این شركت‌ها به سبب ساختاردهی مجدد به ارتش آلمان نیاز شدیدی به بازارهای جدید برای تولیدات خود دارند.

سال گذشته میلادی آلمان گزارش‌ها درباره اینكه برای صادرات ۲۷۰ تانك لئوپارد به عربستان توافق كرده، رد كرد.

صادرات تجهیزات نظامی به علت آنكه اخبار آن محرمانه بوده و افشای آن مجازات در پی دارد به طور رسمی قابل تایید نیستند.

قانون‌گذاران مخالف دولت آلمان به دنبال گزارش‌ها مبنی بر اینكه توافق محرمانه‌ای میان آلمان و عربستان برای فروش این تانك‌های امضا شده، فشارها را بر آنگلا مركل،‌ صدراعظم آلمان افزایش داده و تاكید داشته‌اند كه چنین توافقی از خط مشی‌های این كشور برای صادرات تجهیزات نظامی تخطی می‌كند.

روزنامه بیلد آم زونتاگ به نقل از منابع خبری در صنایع تسلیحاتی آلمان گزارش داد كه عربستان سعودی خواهان امضای این توافق تا تاریخ ۲۰ ژوئیه همزمان با آغاز ماه رمضان در این كشور شده است.