رئیس‌جمهوری سودان با اعلام اینكه دولت سودان جنوبی مانع برقراری صلح پایدار میان دو طرف می‌شود تاكید كرد كه خارطوم دیگر در مقابل جوبا كوتاه نخواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی الاتحاد، عمرالبشیر، رئیس‌جمهوری سودان در جمع اعضای حزب كنگره ملی حاكم در این كشور گفت: با دولت سودان هیچ مذاكره‌ای امنیتی نخواهیم داشت مگر اینكه مذاكرات بر اساس مرزهای سال ۱۹۵۶ مشخص شده میان دو طرف باشد.

وی ادامه داد: بر اساس قطعنامه شورای امنیت باید اول مسائل امنیتی میان دو طرف حل‌وفصل شود كه این امر نیز بر اساس مرزهای ۱۹۵۶ ممكن است و بعد از آن به دیگر اختلاف‌های موجود پرداخت.

وی ادامه داد: سودان در مسائل بسیاری برای ایجاد وحدت میان دو طرف كوتاه آمده اما نتیجه‌ای جز خیانت و توطئه ندیده است و از این پس دیگر كوتاه نخواهد آمد.

عمر البشیر همچنین از جامعه جهانی به خاطر آنچه كه عدم تلاش برای برقراری صلح در سودان خواند، انتقاد كرد و گفت: ما از جامعه جهانی انتظار داریم تلاش‌های سودان برای برقراری امنیت و صلح میان دو سودان ارج نهد.

رئیس‌جمهوری سودان مقامات سودان جنوبی را متهم كرد كه تلاش می‌كنند مذاكرات صلح میان دو طرف را به شكست بكشانند و نقشه‌ی جدیدی را برای مرزهای دو طرف ترسیم كنند كه این نقشه با نقشه‌های پیشین كه مورد توافق دو طرف بود مغایرت دارد و خارطوم آن را نمی‌پذیرد.

البشیر درباره وضعیت اقتصادی كشورش و چالش‌های پیش روی خارطوم در این زمینه نیز گفت: خارطوم می‌تواند از تمامی سختی‌هایش عبور كند و هم‌اكنون برنامه‌هایی برای بهبود وضعیت اقتصادی سودان در دستور كار ما قرار دارد.

این سخنان در حالی توسط رئیس‌جمهوری سودان ایراد می‌شود كه دور جدید مذاكرات میان دو طرف قرار است روز سه‌شنبه در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی آغاز شود.