نخست‌وزیر سابق تونس یك حزب سكولار جدید را برای مقابله با حزب اسلامی النهضه تاسیس كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت خبری المسلم، باجی قائد السبسی،‌ نخست‌وزیر سابق تونس روز شنبه از تاسیس حزب سیاسی جدید با هدف رویارویی با تسلط حزب اسلامی النهضه بر قدرت خبر داد.

وی در میان جمعی از طرفداران خود با اعلام اینكه نام حزب جدید "جنبش ندای تونس" نام دارد، اعلام كرد كه در حزب جدید همه چهره‌های نظام سابق می‌توانند فعالیت داشته باشند.

السبسی در ادامه اعلام كرد: عرصه سیاسی تونس در حال حاضر یك عرصه غیرمتوازن و ناهماهنگ است و احزاب متاسفانه توانایی كافی برای تسلط بر آن را ندارند به همین دلیل ما جنبش ندای تونس را تاسیس كردیم.

وی افزود كه حزب جدید با آغوش باز از همه كسانی كه در نظام سابق حضور داشته‌اند، استقبال می‌كند.

السبسی همچنین عنوان داشت كه حزب جدید همه توان خود را به كار خواهد بست تا بار دیگر آرزوها و آرمان‌های مردم تونس را محقق سازد.

در حزب جدید ندای تونس، الطیب بكوش،‌ رضا بنحاج و لزهر القروی الشابی از وزیران نظام سابق تونس حضور دارند.

نخست‌وزیر سابق تونس در ادامه اظهارات خود از دولت كنونی تونس به شدت انتقاد و اعلام كرد كه از زمان پیروزی آن‌ها در انتخابات تونس و آغاز كار آن‌ها تونس با اوضاع دشواری روبه‌رو شده است.

این در حالی است كه برخی از مخالفان السبسی معتقدند كه طرح وی برای تاسیس این حزب امكان دارد رهبران حزب حاكم منحل شده را بار دیگر به روی قدرت بیاورد. این در حالی است كه این امر با خواسته مردم تونس مبنی بر عدم فعالیت اعضای حزب منحل شده مذكور به خاطر نقش آن‌ها در حمایت از نظام سابق تناقض دارد.

در همین راستا ده‌ها تن از اسلام‌گراهای معترض با برگزاری تجمعی ضمن اعلام مخالفت خود با تاسیس این حزب كه بر اصول سكولاریسم پایبند است، سبسی را یكی از چهره‌ها و بقایای نظام سابق توصیف و اعلام كردند كه وی برای بازگشت به قدرت تلاش می‌كند.

تظاهركنندگان با سر دادن شعارهایی از جمله "چهره‌های نظام سابق حق بازگشت ندارند" و "ننگ بر تو السبسی، تو و حزب "مجمع قانون اساسی" دیگر حق بازگشت ندارید" خشم خود را نسبت به این اقدام سبسی نشان دادند.

در ادامه این تظاهرات گروهی از تندروها و سكولارها با تظاهركنندگان درگیر شدند كه این درگیری‌ها با حضور نیروهای امنیتی پایان یافت.