فرانسوی‌ها در حالی امروز (یكشنبه) به منظور شركت در دور دوم انتخابات پارلمانی این كشور به پای صندوق‌های رای رفته‌اند كه نظرسنجی‌ها حاكی از كسب اكثریت كرسی‌ها توسط سوسیالیست‌هاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ها كه پیش از پایان تبلیغات انتخاباتی در نیمه شب جمعه منتشر شدند نشان دادند كه سوسیالیست‌های وابسته به فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه و متحدان آن‌ها در پارلمان در آستانه به دست آوردن كنترل مجمع ملی فرانسه كه مجلس سفلی پارلمان است، قرار دارند.

فرانسوا اولاند كه در انتخابات ریاست جمهوری ماه مه نیكولا ساركوزی را شكست داد از رای‌دهندگان خواسته تا اكثریت پارلمان را برای وی فراهم كنند تا وی بتواند با سهولت بیشتری با بحران بدهی در اروپا،‌ افزایش بیكاری و تزلزل اقتصادی مقابله كند.

اما از طرف دیگر انتخابات در یونان نیز كه می‌تواند آینده این كشور در منطقه یورو را رقم بزند، انتخابات فرانسه را تحت‌الشعاع قرار داده است.

نظرسنجی‌ها نشان داده‌اند سوسیالیست‌های فرانسه بین ۲۸۷ و ۳۳۰ كرسی را در دور دوم انتخابات پارلمانی در روز یكشنبه به دست خواهند آورد كه برای كسب اكثریت در پارلمانی كه ۵۷۷ كرسی دارد كفایت می‌كند.

نظرسنجی‌ها همچنین نشان می‌دهد سبزها كه هم‌پیمانان نزدیك سوسیالیست‌ها بوده و هم‌اكنون در دولت هستند ۲۰ كرسی را به دست خواهند آورد و بدین ترتیب اكثریتی كه فرانسوا اولاند به دنبال آن است تضمین خواهد شد.

سوسیالیست‌ها و دیگر احزاب چپگرا در دور نخست انتخابات پارلمانی ۴۶ درصد آرا را به دست آوردند و حزب UMP ساركوزی و هم‌پیمانان آن نیز ۳۴ درصد آرا را كسب كردند.

نظرسنجی‌ها همچنین نشان می‌دهند حزب جبهه ملی متعلق به مارین لوپن نیز در دور دوم انتخابات سه كرسی را به دست خواهد آورد.

همچنین براساس این نظرسنجی‌ها، حزب UMP متعلق به ساركوزی و هم‌پیمانان آن نیز در دور دوم انتخابات پارلمانی بین ۲۱۰ و ۲۶۳ كرسی به دست خواهند آورد.