آنگ سان سوچی در مراسم دریافت جایزه صلح نوبل خود، ۲۱ سال پس از برنده شدن آن، متعهد شد همچنان به مبارزه برای دموكراسی ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ آنگ سان سوچی،‌ رهبر مخالفان دموكراسی‌خواه میانمار در سخنرانی در تالار شهرداری شهر اسلو با حضور مقامات و چهره‌های سرشناس اظهار داشت كه همچنان به تلاش برای التیام زخم‌های ملی ادامه خواهد داد اما از طرفی دیگر بر لزوم توجه به زندانیان سیاسی باقی مانده و درگیری‌های نژادی فعلی در كشورش تاكید كرد.

سوچی در شهر اسلو و مراسم دریافت جایزه نوبل گفت: حزب سیاسی من یعنی اتحاد ملی برای دموكراسی و شخص خودم آماده‌ایم و تمایل داریم به هر شكل ممكن در فرآیند آشتی ملی ایفای نقش كنیم.

وی هم‌چنین عنوان داشت كه خوش‌بینی محتاطانه را نسبت به روند انتقال قدرت در كشورش از سوی حكومت نظامیان به سوی دموكراسی دارد.

وی افزود: اگر من از خوش‌بینی محتاطانه حمایت می‌كنم به خاطر این نیست كه به آینده اطمینان ندارم اما نمی‌خواهم اطمینان كوركورانه را تشویق كنم.

با وجود آنكه دولت میانمار با چند گروه شورشی در این كشور قرارداد آتش‌بس امضا كرده اما سوچی بر لزوم توجه به درگیری‌های ادامه‌دار در شمال با گروه شورشی ارتش استقلال كاچین و همچنین ناآرامی‌ها فرقه‌ای میان مسلمانان و بودایی‌ها در این كشور تاكید كرد.

سوچی گفت: درگیری‌ها در شمال هنوز متوقف نشده است. در غرب نیز چند روز پیش از آنكه من سفر خود را آغاز كنم خشونت‌های فرقه‌ای منجر به كشتار و آتش‌سوزی شده است.

این در حالی است كه رسانه‌های دولتی میانمار گزارش دادند، در درگیری‌های فرقه‌ای اخیر میان مسلمانان و بودایی‌ها در استان راخین ۵۰ نفر كشته و ده‌ها تن دیگر نیز زخمی شدند.

سوچی در سال ۱۹۹۱ برنده جایزه صلح نوبل شد اما به سبب اظهار نگرانی درخصوص اینكه دیگر نتواند به كشورش بازگردد از سفر به نروژ و دریافت آن خودداری كرد.

وی كه از سال ۱۹۸۸ مبارزات خود را برای دموكراسی آغاز كرده، اظهار داشت: احساس من در روزهای بازداشت خانگی این بود كه دیگر بخشی از جهان واقعی نیستم.

وی افزود: برای من دریافت جایزه صلح نوبل بدین معنی است كه نگرانی‌ها برای دموكراسی و حقوق بشر را فراتر از مرزهای كشورم گسترش دادم. جایزه صلح نوبل در قلب من دریچه‌ای را گشود.

پس از سخنرانی، هزاران تن از نروژی‌ها، مهمانان بین‌المللی و برمه‌ای‌های ساكن خارج كشور در فستیوالی در ساحل شهر اسلو به استقبال سوچی رفتند.

وی همچنین از نمایشگاهی كه در مركز صلح نوبل به افتخار وی تدارك دیده شده بود، بازدید كرد.

سوچی در سخنرانی خود خواهان آزادی زندانیان سیاسی باقی‌مانده در میانمار شد و نسبت به خطر فراموش شدن زندانیان ناشناخته هشدار داد.

وی تاكید كرد: حتی یك زندانی سیاسی نیز بسیار زیاد است. لطفا زندانیان سیاسی را به خاطر داشته باشید و هر كاری كه ممكن است برای تسهیل آزادی زودهنگام و بی‌‌قید و شرط آن‌ها انجام دهید.

همچنین مقامات اتحادیه اروپا نیز تعهد سوچی را به منظور ادامه دادن به مبارزه برای دموكراسی تحسین كردند.

وی همچنین با تشكر از دوستداران آزادی و عدالت كه در آگاهی جهانی نسبت به تحولات میانمار سهیم بوده‌اند تاكید كرد كه به سبب تغییرات اخیر در كشورش وی توانسته امروز به سخنرانی بپردازد.