در پی كشته شدن دست‌كم ۲۰ تن طی درگیری‌های قبیله‌ای، مقامات لیبی در غرب این كشور منطقه نظامی اعلام كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، مقامات لیبی روز شنبه و در پی شدت گرفتن موج درگیری‌های قبیله‌ای به منظور توقف خشونت‌ها، در غرب این كشور منطقه نظامی اعلام كردند.

خبرنگار الجزیره در طرابلس به نقل از منابع پزشكی آگاه در شهر "غریان" اعلام كرد كه در پی درگیری‌های چهار روز اخیر در شهر الشقیقه واقع در جنوب غرب طرابلس دست‌كم ۲۰ تن كشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند كه این مساله باعث كوچ اجباری ساكنان شهر الشقیقه به اطراف این شهر شده است.

در همین راستا دولت لیبی نیز اعلام كرده است كه در صورت عدم توقف درگیری‌ها به روز متوسل خواهد شد.

همچنین دولت لیبی نیروهای ویژه‌ای را به منظور توقف درگیری‌های اخیر در غرب این كشور به محل درگیری‌ها اعزام كرده است.

در بیانیه‌ی دفتر عبدالرحیم الكیب،‌ نخست‌وزیر لیبی آمده است: در پی درگیری‌های خونین میان ساكنان مناطق "مزده"، الشقیقه و الزنتان دولت، شورای انتقالی و مركز صدور فتوای لیبی از همه گروه‌های درگیر خواسته‌اند كه هر چه سریعتر به درگیری‌ها پایان دهند.

در این بیانیه‌ همچنین آمده است كه به منظور مهار درگیری‌ها و تاكید بر خواسته دولت ستاد مشترك ارتش لیبی و وزارت كشور نیز دستوراتی را در این خصوص صادر كردند.

همچنین دولت انتقالی گشایش گذرگاه‌هایی امن برای منتقل كردن مجروحان به بیمارستان و فراهم كردن كمك‌های انسانی لازم به آسیب‌دیدگان این درگیری‌ها و نیز انجام تحقیقات جامع برای بررسی دلایل اصلی درگیری‌های اخیر لیبی شده است.

طی درگیری‌های مذكور كه از عصر روز دوشنبه در اطراف منطقه الشقیقه و مزده میان قبایل "المشاشیه" و گروه‌های مسلح قبیله "قنطرار" و شهر الزنتان به وقوع پیوست تاكنون ۲۰ تن كشته و شمار زیادی زخمی شدند.