دومین روز از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر امروز (یكشنبه) با پیش‌بینی مشاركت بالای مصری‌ها در این انتخابات آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، دومین روز از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر در تمامی استان‌های این كشور آغاز شد و نزدیك به ۵۱ میلیون مصری برای انتخاب رئیس‌جمهور خود از میان محمد مرسی، نامزد اخوان مسلمین و احمد شفیق، نامزد مستقل و آخرین نخست‌وزیر نظام پیشین این كشور واجد شرایط رای دادن هستند.

این در حالی است كه منابع امنیتی مصری اعلام كردند كه ۲۵ درصد مصری‌ها در روز اول از دور دوم انتخابات به پای صندوق‌های رای رفتند كه این آمار درصد خوبی برای این انتخابات محسوب می‌شود.

در همین حال فاروق سلطان، رئیس كمیته عالی قضایی ناظر بر انتخابات مصر با برگزاری كنفرانسی مطبوعاتی پیش از پایان رای‌گیری‌ها در روز اول انتخابات گفت: شكایت‌هایی از سوی برخی در خصوص تخلف در انتخابات به دست كمیته قضایی رسیده كه هر چند این شكایت‌ها چندان مهم نیست اما چگونگی آن‌ها در دست بررسی است.

وی همچنین اعلام كرد: شكایت‌هایی علیه یكی از نامزدهای پست ریاست جمهوری مصر مطرح شده كه بر اساس آن برگه‌های اخذ رای زیادی با نام یكی از نامزدها پیدا شده كه این مساله نیز در دست بررسی است.

در همین حال وزارت بهداشت مصر اعلام كرد كه در جریان برگزاری روز اول انتخابات مصر ۱۵ تن مجروح شده و یا آسیب دیدند كه چند تن از آن‌ها به دلیل درگیری و ضرب‌ و شتم در حوزه‌های انتخابی آسیب دیده‌ و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر در حالی برگزار می‌شود كه محمد مرسی در دور اول با اینكه بیشترین آرا را كسب كرد اما نتوانست حد نصاب لازم را برای تكیه بر مسند ریاست جمهوری به دست آورد و به همراه احمد شفیق به دور دوم كشیده شدند.

در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری كه در خارج از مرزهای مصر نیز برگزار شد محمد مرسی با به دست آوردن نزدیك به ۶۰ درصد از آرای مصریان مهاجر توانست پیروز انتخابات در خارج از مصر باشد.