دانشمندان انگلیسی دست به ساخت یك دستگاه منحصر به فرد زده‌اند كه حركات بدن را به برق تبدیل كرده و می‌تواند نیروی مورد نیاز دستگاه‌های كوچكی مانند ردگیرهای جی‌پی‌اس را تامین كند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این دستگاه كه هفته اخیر در مجله Smart Materials and Structures رونمایی شده،‌ برای پوشش بر روی زانو و جمع‌آوری انرژی تولید شده توسط راه رفتن طراحی شده است.

به نوشته این مجله، از این دستگاه می‌توان در ارتش به منظور كاهش تعداد باتریهای سنگین مورد حمل توسط سربازان گشت‌زن پای پیاده كه هر كدام تا ۹ كیلوگرم وزن داشته، استفاده كرد.

این نوآوری توسط محققان دانشگاههای كرین‌فیلد، لیورپول و سالفورد ساخته شده كه بودجه آن توسط وزارت دفاع انگلیس تامین شده است. طبق برآورد دانشمندان، هزینه این دستگاه پس از تولید انبوه صنعتی تا ۱۶ دلار خواهد بود.

این دستگاه كه «جمع‌آوری‌كننده انرژی مفصل زانوی پیتسیكیتو» نام داشته، مبتنی بر مواد موسوم به پیزوالكتریك بوده كه از مدتها پیش در حسگرهای سونار و اسكنرهای فوق صوتی مورد استفاده بوده و به كانون تمركز تحقیقات تولید انرژی در سالهای اخیر تبدیل شده است.

دانشمندان دانشگاه پرینستون و موسسه فناوری كالیفرنیا دو سال پیش از یك فناوری مشابه برای تولید ورقهای لاستیكی تولیدكننده برق استفاده كرده بودند.

تازگی دستگاه انگلیسی در شیوه استفاده آن از حركات بدن برای تولید نیرو است.

یك حلقه خارجی كه با حركت مفصل زانو به چرخش درآمده، ‌با ۷۲ زخمه مطابقت داشته كه در عوض چهار بازوی تولیدكننده انرژی موسوم به دوشكلی متصل به یك توپی داخلی را به حركت در می‌آورد.

به گفته میشل پوزی كه رهبری این پروژه را برعهده داشته، محققان اكنون به دنبال راههایی برای ساخت این دستگاه به شكل ارزانتر و قابل حمل‌تر هستند.

در حال حاضر نیروی قابل جمع‌آوری با این دستگاه در حدود دو میلی‌وات بوده اما محققان بر این باورند كه این نیرو با پیشرفت‌های بیشتر تا ۳۰ میلی‌وات قابل افرایش بوده كه برای نیرودهی به جدیدترین دستگاههای ردیاب جی‌پی‌اس كافی است.

همچنین از دیگر كاربردهای این دستگاه می‌توان به حوزه دستگاه‌های نظارت پزشكی اشاره كرد.