محققان در پروژه‌ای كه پنج سال به طول انجامید، موفق به شناسایی و تهیه فهرستی از ۹۹ درصد میكروب های موجود در بدن یك انسان سالم شدند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پروژه میكروبی Human Microbime با مشاركت صدها محقق از دانشگاه های مختلف برای تهیه نقشه‌ای از وضعیت حضور میكروب ها در بدن انسان انجام شد كه نتایج این تحقیق در مجله Nature و PLoS منتشر شده است.

شما تنها نیستید!

این تحقیق با مشاركت ۲۴۲ داوطلب سالم انجام شد و نمونه های میكروب موجود در دهان، بینی، پوست، روده و واژن این افراد مورد بررسی قرار گرفتند.

در این پژوهش، محققان موفق به شناسایی بیش از ۱۰ هزار گونه مختلف میكروب شدند كه ۸۱ تا ۹۹ درصد تعداد میكروب‌های موجود در بدن یك انسان سالم است.

در طول این تحقیق دانشمندان با كشفیات عجیبی روبه‌رو شدند. به طور مثال محققان كالج پزشكی بایلور در هوستون، انواع كمتری از میكروب های واژن را در بدن زنان باردار شناسایی كردند.

این تعداد كمتر نشان می‌دهد كه در طول هفته ها و روزهای آخر بارداری و نزدیك شدن به زمان زایمان، بدن به طور طبیعی محیط رحم را استریل و عاری از میكروب می‌كند تا نوزاد از ابتلا به بیماری‌های مختلف مصون بماند.

شناسایی تعداد و محل دقیق میكروب هایی كه در گوشه و كنار بدن انسان قرار دارند، همچنین یافتن ارتباط بین وجود میكروب ها با سلامتی یا بروز بیماری در بدن انسان، از جمله اهداف اصلی این پروژه عنوان شده است.