نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی به دلیل كسالت درگذشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبكه اسكای نیوز عربی، دفتر پادشاهی عربستان اعلام كرد، مرگ ولیعهد این كشور به دلیل كسالت و در بیمارستانی در ژنو سوئیس اتفاق افتاد.

نایف بن عبدالعزیز وزیر كشور عربستان نیز بوده و مرگ وی در ۷۹ سالگی اتفاق افتاده است.

بنا بر اعلام مقامات عربستانی مراسم تشییع نایف بن عبدالعزیز، فردا (یكشنبه) بعد از نماز مغرب در مسجدالحرام در شهر مكه و با حضور هیات‌های دیپلماتیك كشورهای خارجی صورت می‌گیرد.

با اعلام این خبر مقامات عربستانی سه روز عزای عمومی اعلام كرده و "هیات بیعت" قرار است بعد از عزای عمومی برای تعیین جانشین نایف تصمیم‌گیری كند.

امیر نایف، برادر ملک عبدالله پادشاه کنونی عربستان سعودی بود و به مدت ۳۷ سال مقام وزارت کشور را نیز به عهده داشت.

از امیر سلمان بن عبدالعزیز، وزیر دفاع كنونی عربستان به عنوان جانشین امیر نایف یاد می‌شود.

سلمان بن عبدالعزیز، برادر ناتنی پادشاه عربستان بوده و حدود هشت ماه پیش به عنوان وزیر دفاع انتخاب شد.

امیر نایف بن عبدالعزیز ماه پیش برای گذراندن تعطیلات و انجام معاینات پزشکی از عربستان خارج شد.

معاون وزیر کشور عربستان روز سوم ژوئن (۱۴ خرداد) گفته بود که ولیعهد این کشور از سلامت خوبی برخوردار است و "به زودی" به عربستان باز می‌گردد.

امیر نایف به دنبال مرگ شاهزاده سلطان عبدالعزیز در اکتبر سال ۲۰۱۱ به عنوان ولیعهد جدید عربستان معرفی شد.

شاهزاده سلطان یکی از پسران ملک عبدالعزیز، بنیانگذار عربستان سعودی و برادر ناتنی ملک عبدالله، پادشاه این کشور بود.

وضعیت سلامتی پادشاه سعودی و شاهزاده‌هایی که احتمالا پس از او وارث تاج و تخت می‌شوند نه تنها برای سعودی‌ها بلکه برای خیلی از كشورها حائز اهمیت است.

عربستان سعودی یکی از بزرگ‌ترین تولید کنند‌گان نفت است و کنترل بیش از یک پنجم منابع نفت ‌خام دنیا را در اختیار دارد.

ولیعهد عربستان كه متولد ۱۹۳۳ میلادی بود، به اجرای برنامه‌های اقتصادی و مبارزه با مخالفان خاندان آل سعود شهرت بسیار داشت؛ به طوری كه چند بار از سوی مخالفانش مورد سوء قصد قرار گرفت كه آخرین آنها حمله افراد ناشناس به كاخ محل اقامت وی بود كه بعدها این افراد ناشناس وابستگان القاعده معرفی شدند.

امیر نایف تحصیلات خود را در مدرسه دربار سلطنتی به پایان رساند و به حکم پدرش، فرماندار منطقه ریاض شد و پس از آنکه ۱۸ سال در این سمت باقی ماند، معاون وزیر کشور و چهار سال بعد، وزیر کشور شد و تا پایان عمر در این مقام باقی ماند.

به گزارش بی.بی.سی، وی به عنوان مسئول امنیت عربستان سعودی، از پرنفوذترین مقامات این کشور و منطقه خاورمیانه بود، به ویژه پس از حادثه یازدهم سپتامبر که عربستان سعودی در کنار آمریکا، در خط مقدم "جنگ با تروریسم" قرار گرفت، بر اهمیت امیر نایف، بیش از پیش افزوده شد.

او همچنین به محافظه کاری و مخالفت با اصلاحات سیاسی و اجتماعی در کشورش شهرت داشت، همواره با انتخابات و تشکیل مجلس قانونگذاری انتخابی و همچنین اعطای حقوق سیاسی و اجتماعی به زنان مخالفت می‌ورزید.

امیر نایف سه بار ازدواج کرد که ازدواج اول و سوم او به جدایی انجامید، از او شش دختر و چهار پسر باقی مانده است.