نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که ریاض و دوحه به‌دنبال اجرای توطئه‌ای‌ مشابه سوریه، علیه بغداد هستند و تمام انرژی خود را صرف براندازی نظام حاکم بر عراق می‌کنند.

به گزارش فارس، "نوری المالکی" نخست‌وزیر عراق دیروز در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "المیادین" که از بیروت پخش می‌شود، اظهار داشت: قطر و عربستان که برای براندازی رژیم سوریه دخالت می‌کنند و همین دخالت‌ها را برای سرنگونی نظام عراق انجام می‌دهند. هدف آنها نیز براندازی رژیم حاکم بر عراق است نه برکناری شخص من.

هزینه‌های هنگفت دوحه و ریاض علیه نظام عراق

وی افزود: آنها از بهار عربی در عراق سخن می‌گویند و پول زیادی برای این امر هزینه می‌کنند، نشست‌ها و تحرکات متعددی انجام می‌دهند و ساعت‌ها وقت می‌گذارند که بگویند عراق دارای یک رژیم طائفه‌ای است و آنها از طائفه ضعیف‌تر حمایت می‌کنند...اما من این سوال را مطرح می‌کنم که کدام طیف از طیف‌های جامعه عراقی از سهیم بودن در اداره کشور کنار گذاشته شده است؟

عربستان و قطر بهتر است ابتدا حقوق ملت خود را بدهند

وی در ادامه به ساختار هیئت رئیس پارلمان، ریاست جمهوری، نخست‌وزیری، وزارت‌خانه‌ها، فرماندهی‌های تیپ‌های مختلف ارتش، نمایندگان پارلمان و مشاوران دولت اشاره کرد و گفت که همه چیز بر اساس اصول و معیارهای منطبق بر قانون اساسی میان طیف‌های مختلف جامعه عراقی تقسیم شده است.

نخست‌وزیر عراق سپس خطاب به قطر و عربستان گفت: بهتر است پرونده‌های ملت‌های خود را باز کنید و ببینید که آیا قشرهای مختلف در کشورهای شما از همان سطح حق و امتیازی که به ملت عراق داده شده، برخوردارند یا خیر؟

مالکی افزود: این اتهامات بدلیل دفاع از اهل تسنن به دولت عراق زده نمی‌شود، بلکه دارای پس‌زمینه سیاسی است.

دخالت قطر و عربستان در سوریه نبود، خونی ریخته نمی‌شد

نخست‌وزیر عراق درباره بحران سوریه گفت: عربستان و قطر بطور آشکار و صریح در امور سوریه دخالت می‌کنند و از گروه‌های مسلح با اسلحه و پول حمایت می‌کنند و در کنفرانس‌ها، نشست‌ سران اتحادیه عرب و در هر مجالی از سرنگونی و براندازی رژیم حاکم در این کشور و حمایت از گروه‌های مسلح سخن می‌گویند. اگر این دخالت‌ها و حمایت‌ها نبود، خونریزی در سوریه روی نمی‌داد.

وی تاکید کرد: دولت عراق پیش از این نیز اعلام کرده بود که این حق ملت سوریه است که سرنوشت خود را تعیین کنند.

تدابیر شدید امنیتی در مرزهای سوریه برای جلوگیری از قاچاق اسلحه

نخست‌وزیر عراق در ادامه از برقراری تدابیر شدید امنیتی در مرزهای عراق با سوریه به منظور جلوگیری از قاچاق اسلحه بطور زمینی و هوایی برای هر یک از طرف‌های درگیر در سوریه خبر داد.

اگر دیکتاتور بودم توطئه گران را یک‌باره سرکوب می‌کردم

مالکی در ادامه به بحران اخیر در روند سیاسی عراق و اتهامات وارده به شخص او و دیکتاتور خواندنش پرداخت و گفت: اگر من دیکتاتور بودم می‌توانستم توطئه‌گران و توطئه‌چینان را که برای برکناری من امضاء جمع کرده‌اند، به یک‌باره پاکسازی کنم و به بحران پایان دهم.

نخست‌وزیر عراق گفت: اگر من دیکتاتور بودم، آنچنان که گفته می‌شود، اجازه نمی‌دادم هر روز علیه من در اینجا و آنجا توطئه یا امضاء جمع‌آوری شود. زیرا می‌توانستم همه را به یک‌باره سرکوب کنم و به بحران پایان دهم.

همواره به شیعیان بیشتر از اهل تسنن سخت گرفته‌ام

وی افزود که حتی از سوی خانواده‌اش بدلیل سکوت در مقابل رسانه‌ها بازخواست می‌شود اما حتی یک روز نیز در زندگی‌اش طائفه‌ای عمل نکرده است و به شیعیان همواره قبل از اهل تسنن سخت گرفته است.

مالکی گفت: اولین اقدامی که انجام دادم، علیه شیعیان بصره بود و در کربلا ۵۲۰ شیعی را بازداشت کردم و به مردم استان الانبار که شهر سنی نشین است، کمک کردم و هم اکنون آنها از من تشکر می‌کنند.

وی افزود: برخی رسانه ها شبانه روز، مرا دشنام می دهند و [پاسخم] لبخند است. حتی خانواده ام از سکوت من انتقاد می کنند و من خطاب به آنها می گویم که این دموکراسی است.