روزنامه واشنگتن پست در سال ۲۰۰۹ میلادی گزارشی درباره آزمایشگاه فورت دیتریک منتشر و در آن تاکید کرد که این آزمایشگاه مرکز اصلی دفاع بیولوژیک ارتش آمریکاست.

به گزارش فارس، ازمایشگاه سری "فورت دیتریک" آمریکا، مقری برای تولید سلاح‌های بیولوژیک است. این مرکز که قرار است تا اواخر ۲۰۱۵ مجهزتر و گسترده تر شود، ازمایشگاهی که محل تولد ویروس ایدز بوده و میلیارد ها ویروس و باکتری را در خود جای داده حتی نمیتواند امنیت خود را تامین کند، به حدی که ۹ هزار ظرف مخصوص نگهداری ویروس و باکتری که حاوی پاتوژن‌های خطرناک بوده، در این آزمایشگاه گم شده است.

تاکنون مطالب زیادی در عرصه بین‌المللی درباره سلاح‌های بیولوژیک آمریکا منتشر شده و بسیاری از کشورهای جهان از این سلاح‌ها به عنوان وحشتناک‌ترین و کشنده‌ترین سلاح‌ها یاد می‌کنند، اما آمریکا این سلاح‌ها را در کجا و چگونه تولید می‌کند؟ آیا نام آزمایشگاه سری "فورت دیتریک" را شنیده‌اید؟ در این آزمایشگاه چه فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد؟ چند آزمایشگاه دیگر بسان این آزمایشگاه وجود دارد؟ آیا مردم آمریکا از وجود چنین آزمایشگاه‌هایی مطلع هستند؟ مطلب زیر تلاش می‌کند،‌ پاسخگوی سوالات فوق باشد.

* فرودگاه اضطراری کوچکی که به مرکز تولید سلاح تبدیل شد

ماجرا از آنجا آغاز شد که منطقه " فردریک" در ایالت مریلند آمریکا در سال ۱۹۲۹ شاهد افتتاح فرودگاه کوچکی دورن خود بود، اما از این فرودگاه تا سال ۱۹۳۸ به عنوان یک فرودگاه اضطراری استفاده می‌شد و نام "فردریک" به افتخار سرگرد "فردریک اف دیتریک" بر آن نهاده شد که در جنگ جهانی اول در فرانسه خدمت می کرد. وی جزو اولین گروه از نظامیان آمریکا بود که طی جنگ جهانی اول وارد فرانسه شد و به همراه گروهش در آنجا اردو زد تا به مرور زمان در این منطقه اردوگاه نظامی شبه دائمی احداث شود که نظامیان آمریکایی در آن حضور داشتند.

فعالیت این اردوگاه تا زمان ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم همچنان ادامه داشت،‌ در این زمان این پایگاه به مرکز آموزش‌های هوایی تبدیل شده بود و دیگر یک اردوگاه ساده نظامیان آمریکایی به شمار نمی‌آمد.

روند پیشرفت این اردوگاه همچنان و تا سال ۱۹۴۲ ادامه داشت و در این سال این اردوگاه به یک مرکز کامل هوایی ارتش تبدیل شده بود.

در ۱۹۴۳ دولت آمریکا زمین‌های اطراف این اردوگاه را خریداری کرد تا به این وسیله اردوگاه "فورت دیتریک" را توسعه دهد. همزمان با توسعه اردوگاه فورت دیتریک آزمایشگاه‌های سلاح‌های بیولوژیک ارتش آمریکا نیز در این اردوگاه با بودجه‌ای بیش از یک میلیون دلار افتتاح شد.

تا پایان جنگ جهانی دوم یعنی در سال ۱۹۴۵ آزمایشگاه‌های پایگاه فورت دیتریک تحقیقات و آزمایش‌های خود بر روی عوامل بیماری‌زای فراوانی را آغاز کرده بودند.

* ویروس ایدز در "فورت دیتریک" متولد شد

پس از جنگ جهانی دوم تحقیقات و آزمایش‌های پایگاه فورت دیتریک با بودجه‌های کلانی که دولت آمریکا به طور مستمر به آن اختصاص می‌داد، هر روز گسترده‌تر و خطرناک‌تر می‌شد و همزمان با آزمایش بر انواع حیوانات، آزمایش بر روی انسان‌ها نیز آغاز شد.

با آغاز آزمایش بر روی انسان‌ها توسط آزمایشگاه فورت دیتریک، محققان این ازمایشگاه ویروس‌ها و باکتری‌های مختلفی را روی انسان‌هایی آزمایش کردند که بسیاری از آنها حتی اطلاعی از موضوع نداشتند.

ویروس "ایدز" یکی از ده‌ها نتایج فعالیت آزمایشگاه مخوف فورت دیتریک است که در حال حاضر میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان مبتلا و میلیون‌ها نفر دیگر را به هلاکت رسانده است.

در تمام طول این مدت آزمایشگاه فورت دیتریک علاوه بر اجرا و آزمایش نتایج تحقیقات خود در مناطق مختلف جهان از جمله آفریقا، ویتنام، کوبا، کره، اروپا و غیره، هزاران نظامی ارتش و مردم غیر نظامی آمریکا نیز هدف اینگونه آزمایش‌ها قرار گرفتند.

فعالیت‌های آزمایشگاه فورت دیتریک تا حال حاضر نیز ادامه دارد و این آزمایشگاه هم اکنون با حمایت گسترده نئومحافظه کاران آمریکایی که عرصه سیاست گذاری آمریکا را در قبضه خود گرفته‌اند، در قالب "مرکز ملی دفاع بیولوژیک" بازگشته است تا جنایات ضد بشری جدیدی را رقم بزند.

برنامه تولید تسلیحات بیولوژیک آمریکا از سال ۱۹۴۳ آغاز شد. هدف این برنامه دستیابی به مکانیسم‌های دفاعی در برابر حملات بیولوژیک دیگر کشورها از یک‌سو و امکان انجام حمله‌های متقابل از همان نوع علیه کشورهای دیگر از سوی دیگر بود.

این برنامه تا سال ۱۹۶۹ در آزمایشگاه فورت دیتریک در مریلند آمریکا پیگیری ‌شد تا اینکه در این سال آمریکا به ظاهر این نوع تسلیحات و تحقیقات را رسما کنار نهاد و اهداف فورت دیتریک را تغییر داد و اگرچه هیچ‌گاه آزمایش بر روی این تسلیحات و انجام تحقیقات مربوط آن واقعا به کنار نهاده نشد، اما از علنی بودن آنها کاسته شد.

* ۳۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای گسترش سلاح‌های بیولوژیک

اما بعد از یازده سپتامبر ۲۰۰۱ دولت نومحافظه کار "جرج بوش" یک‌باره ۳۴ میلیارد دلار به انجام تحقیقات جدید روی سلاح‌های نامتعارف بیولوژیک اختصاص داد و بالطبع بخش قابل توجه و اعظم این بودجه در اختیار آزمایشگاه فورت دیتریک قرار گرفت، چون این آزمایشگاه از نظر تاریخی در کارنامه سیاه و پر از جرم و جنایت ارتش آمریکا جایگاه ویژه‌‌ای به خود اختصاص می‌دهد و فعالیت‌های آن، با تحقیقات و آزمایش‌های مربوط به بخشی از خطرناک‌ترین و غیر انسانی‌ترین سلاح‌های ساخت بشر، یعنی تسلیحات مرگبار بیولوژیک در ارتباط بوده است. برای مثال بخش بزرگی از جامعه علمی بین المللی بر اساس شواهد و قرائن موجود باور دارد که ویروس ایدز به عنوان یک اسلحه در این آزمایشگاه و به دست متخصصین علوم ویروس شناسی و بیولوژی مولکولی ارتش آمریکا ساخته شده است.

بعد از صدور فرمان بوش جهت توسعه و از سرگیری تحقیقات تسلیحات بیولوژیک، ارتش آمریکا انستیتوی نظامی بیماری‌های عفونی را در فورت دیتریک به یک آزمایشگاه جدید تبدیل کرد که بخشی از یک کمپ بزرگ به ظاهر دفاع بیولوژیک بود که شامل چندین گروه می‌شد.

ارتش امریکا با انتشار اطلاعیه‌ای در خبرگزاری آسوشیتد پرس اعلام کرد که این توسعه فقط جهت کارهای دفاعی انجام شده است و جنبه تهاجمی ندارد، در حالی که اصلا هیچ تهدیدی از طرف هیچ دولتی برای آمریکا وجود نداشت و در واقع سیاستمداران آمریکایی و رسانه‌های وابسته به آنها در سایه ترساندن مردم آمریکا پروژه ورود به دور تازه‌ای از تحقیق، تولید و ذخیره سازی خطرناک‌ترین سلاح‌ها را در فورت دیتریک آغاز کردند.

توسعه کار لابراتوار فورت دیتریک تنها یکی از اهداف اختصاص بودجه میلیاردها دلاری به آن بود، بودجه ای که بعد از پخش نامه‌های آلوده به سم "باکتری سیاه زخم" در اکتبر ۲۰۰۱ به تصویب کنگره رسید و به یازده مرکز تحقیقاتی و در راس آنها فورت دیتریک اختصاص یافت.

* تاسیس "سپر بیولوژیک" به بهانه‌ دفاع از جامعه آمریکا

این حمله‌ها و وحشت حاصل از آن در جامعه آمریکا تصویب قانون "سپر بیولوژیک" در سال ۲۰۰۴ میلادی به دنبال داشت. شواهد قابل اثبات بسیاری وجود دارند که نشان میدهند حمله با باکتری سیاه زخم و نامه‌های آلوده توسط هیچ کشور دیگر یا گروه تروریستی انجام نشده بودند؛ بلکه ریشه در آزمایشگاه فورت دیتریک داشته‌اند؛ آزمایشگاه که باید آن را بزرگ‌ترین مرکز فوق فناوری بیولوژیک دنیا به شمار آورد.

این تسلیحات شاید حتی با انفجارها و آتش سوزی‌ها و صداهای مهیب همراه و برای حمل این سلاح‌ها هواپیماهای غول پیکر و جت‌های مافوق صوت نیاز نباشد و برای به کارگیری این تسلیحات نیازی به افراد متخصص بارگذاری بمب‌ها و موشک‌های حساس نباشد، اما می‌توانند همه چیز را به آرامی و بدون تخریب ساختمان‌ها و تاسیسات نابود کرده و از بین ببرند و به همین دلیل است که به آنها "سلاح‌ها یا بمب‌های اتمی هوشمند" می‌گویند.

* بودجه ۷۰۰ میلیارد دلاری برای ساخت سلاح‌های بیولوژیک

پخش یک باکتری خطرناک در میان افرادی که برای سیستم بهداشتی یک جامعه کار می‌کنند و بالبطع برای آنها ناشناخته است، یا انتشار یک ویروس کشنده و به سرعت انتشار یابنده در میان کودکان، یا آلوده کردن منابع آبی یک کشور با بسته‌هایی چند ده کیلویی از ارگانیسم‌های خطرناک و به شدت تکثیر شونده، و ده‌ها مثال دیگر، شالوده این تسلیحات جدید را تشکیل می‌دهند که آزمایشگاه‌هایی مانند آزمایشگاه "فورت دیتریک" ارتش آمریکا، مسئولیت طراحی و تولید آنها را برعهده دارد.

سازمانی که با عنوان "آژانس دفاع بیولوژیک ارتش آمریکا" فعالیت می‌کند، در سال ۲۰۰۹ برای توسعه ساختمان‌ها، فعالیت‌ها و همچنین تحقیقات خود بر روی ارگانیسم‌های مرگ بار حدود ۷۰۰ میلیون دلار بودجه دریافت کرد.

* تا اواخر ۲۰۱۵، فورت دیتریک مجهزتر و گسترده‌تر خواهد شد

بر اساس برنامه‌های ریخته شده، پایگاه جدید انستیتوی بیماری‌های عفونی ارتش آمریکا در فورت دیتریک در می ۲۰۱۴ کاملا افتتاح خواهد شد و تا اواخر سال ۲۰۱۵ به تکمیل پرسنل خود خواهد پرداخت. آنگونه که برای این پایگاه برنامه‌ریزی شده قرار است، حدود یک‌هزار دانشمند و ۸۰۰ کارمند که هم اکنون در ساختمان‌های بنا شده سال۱۹۶۰ مشغول به کار هستند، به این مرکز ملحق شوند تا تحقیق روی عوامل خطرناک بیولوژیک همچون باکتری‌ها و ویروس‌ها را آغاز کنند.

بر اساس اعلام کارشناسان ارتش آمریکا از جمله "اریک شوماخر"، این آزمایشگاه با پیشرفته‌ترین تکنولوژی کنترل آلودگی‌های بیولوژیک تجهیز خواهد شد تا از انتشار اتفاقی ارگانیسم‌های خطرناکی مانند باکتری سیاه زخم، باکتری طاعون و ویروس "ابولا" جلوگیری به عمل آید.

ارتش آمریکا در این‌باره اعلام کرد که ماموریت اولیه پایگاه فورت دیتریک که ۸۰۰ هزار فوت مربع مساحت دارد، ساخت واکسن خواهد بود و شوماخر می‌گوید: "محققان این مرکز در مبارزه علیه ویروس نیل غربی، بیماری سارس، آنفولانزای مرغی و آنفولانزای خوکی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند"، اما بر خلاف ادعای شوماخر بارها شنیده شده که پایگاهی که برای توسعه و تجهیز آن میلیون‌ها دلار صرف شده در زمینه حفاظت و امنیت خود دچار مشکل است، آیا ممکن است مرکزی در این حد از اهمیت نتواند از ویروس‌ها و باکتری‌هایی که روی آنها مطالعه می‌کند، محافظت نماید، آیا آزمایشگاه در حال انتقال عوامل بیماری زا به مناطق مختلف است؟

* ۹ هزار ظرف باکتری و ویروس‌های مورد استفاده در سلاح‌های بیولوژیک مفقود شده‌اند

روزنامه واشنگتن پست در سال ۲۰۰۹ میلادی گزارشی درباره آزمایشگاه فورت دیتریک منتشر و در آن تاکید کرد که این آزمایشگاه مرکز اصلی دفاع بیولوژیک ارتش آمریکاست.

واشنگتن پست در ادامه گزارش خود نوشت که اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد، ۹ هزار ظرف مخصوص نگهداری ویروس و باکتری که حاوی پاتوژن‌های خطرناک از جمله ویروس آنسفالیتی اسبی ونزوئلایی، ویروس ابولا، باکتری سیاه زخم و سم بوتولیسم بوده، در این آزمایشگاه گم شده است و مهم‌تر آنکه ارتش نتوانسته اثری از ارتکاب این جرم به دست آورد و توضیح می‌دهد که ویروس آنسفالیتی اسبی بیماری شبیه آنفولانزا است که خود را به صورت آنفلونزای خفیف نشان می‌دهد، اما در ادامه به التهاب مغزی و مرگ می‌انجامد.

روزنامه واشنگتن پست تاکید کرد که این ویروس، قابلیت استفاده در تسلیحات بیولوژیک را دارد و از آنجا تحقیقات انجام شده توسط ارتش آمریکا درباره مفقود شدن این ویروس‌ها راه به جایی نبرد، قضیه اینگونه توجیه شد که ممکن است، در آمار فریزرها اشتباهی شده و یا شاید اصلا این ظرف‌ها وجود نداشته‌اند.

* فورت دیتریک به جمع آوری، رشد و ذخیره عوامل بیماری زا می‌پردازد

با وجود مخفی‌کاری‌ها و ادعای ارتش آمریکا درباره عدم وجود برنامه‌های تهاجمی در حوزه سلاح‌های بیولوژیک، اما در عمل به اثبات رسیده که این ادعاها سخنانی واهی بیش نبوده و همواره کسانی بوده‌اند که با توجه به سابقه فعالیت در ارتش و دستگاه‌های سیاسی و دولتی آمریکا حقایق امر در این‌باره را برملا کرده‌اند.

"فرانسیس بویل"، استاد حقوق دانشگاه ایلینویز از جمله این افراد است؛ وی فورت دیتریک را متهم می‌کند که به کار "جمع آوری، رشد دادن، اعمال تغییر، ذخیره کردن، بسته بندی و پخش عوامل بیماری زای عادی و تغییر یافته با مهندسی ژنتیک" می‌پردازد.

بویل تاکید می‌کند: این فعالیت‌ها و نیز طراحی مطالعاتی و برنامه‌ریزی برای بررسی عوامل بیماریزایی که کاربرد تسلیحاتی دارند "نشانه‌های غیر قابل انکاری از وجود یک برنامه تسلیحاتی تهاجمی" است که دولت آمریکا آن را دنبال می‌کند.

اما "مارک ولیس"، استاد بخش میکروبیولوژی دانشگاه کالیفرنیا درباره فعالیت‌های صورت گرفته در فورت دیتریک می‌گوید: "این اصلا جای سوال ندارد و معلوم است که برای ساخت تسلیحات بیولوژیک تهاجمی چه کارهایی ممکن است، این آزمایشگاه انجام دهد. ما در حال ایجاد و توسعه عوامل بیماری زای جدیدی برای اهداف گوناگون هستیم. ما می‌خواهیم روش‌های جدیدی برای بسته‌بندی و انتشار آنها این نوع از عوامل بیماری زا کشف کنیم و تلاش می‌کنیم این عوامل بیماری زا را سخت‌تر از آنی بسازیم که طبیعت بتواند آنها را از بین ببرد".

* دانشمندانی تحقیقات مشابهی فورت دیتریک انجام می‌دهند، به طرز مشکوکی به قتل می‌رسند

این سخنان و اظهارات مشابه آن بالطبع برای دولت آمریکا بسیار گران می‌آمد به همین دلیل ملاحظه می‌کنیم که پدیده مرگ مشکوک دانشمندان و محققان فورت دیتریک یکباره بروز می‌کند که از آن جمله باید به "بوروس ایونس" یکی از پژوهشگران آزمایشگاه فورت دیتریک اشاره کرد که گفته شد، دست به خود کشی زد. اف بی آی اعلام کرد که او مسئول فرستادن نامه‌های آلوده به باکتری سیاه زخم بوده است که مرگ پنج نفر را به دنبال داشته است.

دکتر "ایاد اسد"، از کارشناسان مصری الاصل آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا که تحت عنوان "سم شناس" در این آژانس مشغول به کار بود و در پروژه‌های تسلیحات بیولوژیک نیز فعالیت داشت و توسط اف بی آی درباره فعالیت‌های بیوتروریستی مورد بازجویی قرار گرفت، معتقد است که مرگ ایونس یک خود کشی عادی نبود.

این درحالی است که طی سال‌های گذشته دانشمندان دیگری نیز که به نوعی با برنامه‌های تسلیحات بیولوژیک آمریکا در ارتباط و یا به آن معترض بوده‌اند به طرز مشکوکی مرده‌اند، دکتر "بنیتو کو"، زیست شناس سلولی از جمله این افراد است که در دانشکده پزشکی میامی بر روی بیماری‌های عفونی از جمله ایدز تحقیق می‌کرد و جسد او در محوطه بیرون آزمایشگاهش یافت شد.

همچنین باید از دکتر "ویلی"، استاد دانشگاه هاروارد و متخصص سیستم ایمنی انسان، یاد کرد که درباره بیماری‌های عفونی و ویروس‌های خطرناک مانند ویروس ایدز، ابولا، هرپس و آنفولانزا تحقیق می‌کرد و جسد او بعد از بیش از یک ماه در یک منطقه دورافتاده‌ای در لوئیزیانا پیدا شد. ویروس‌هایی که دکتر ویلی بر روی آنها مطالعه می‌کرد، از همان انواعی بود که آزمایشگاه فورت دیتریک به آنها اهمیت ویژه‌ای در برنامه‌های تسلسحاتی‌اش می‌داد.

به این لیست می توان نام‌های دیگری مانند دکتر "دیوید وین ویلیامز"، دکتر "ویلادیمیر پاسکنیک"، دکتر "روبرت شوآرتز"، دکتر "تانیا هولزمایر" و بسیاری دیگر را اضافه کرد که تحقیقات آنها به نوعی با تحقیقات فورت دیتریک متشابه بوده و همگی به طرز مرموزی به قتل رسیده‌اند. عدم قبول همکاری و یا امکان افشای ماهیت واقعی و تهاجمی برنامه‌های جدید ارتش آمریکا در پایگاه فورت دیتریک همواره از دلایل احتمالی حذف این دانشمندان به شمار می‌آمده است.