صدها پاكستانی در اعتراض به احتمال از سرگیری انتقال تجهیزات سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) از طریق جاده‌های این كشور به افغانستان، دست به تظاهراتی گسترده زدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، شركت‌كنندگان در این تظاهرات شعارهایی علیه آمریكا و هم‌پیمانان واشنگتن در سازمان پیمان آتلانتیك شمالی(ناتو) سر داده و اعلام كردند كه با سرگیری امكان انتقال تجهیزات این ائتلاف بین‌المللی از طریق جاده‌های پاكستان مخالف هستند.

به دنبال حمله هواپیماهای آمریكایی به یك ایست بازرسی مرزی پاكستان در ماه نوامبر كه به كشته شدن ۲۴ سرباز پاكستانی انجامید، دولت اسلام‌آباد اعلام كرد كه اجازه عبور خودروهای حامل تجهیزات ناتو را از جاده‌های این كشور نخواهد داد.

«شورای دفاع پاكستان» كه ائتلافی متشكل از احزاب سیاسی و مذهبی است، تظاهرات روز جمعه را در پیشاور و چند شهرهای دیگر شمال‌غرب پاكستان سازماندهی كرده بود.

هدف از برگزاری این تظاهرات ابراز مخالفت و ناخرسندی نسبت به تصمیم دولت اسلام‌آباد برای از سرگیری انتقال تجهیزات ناتو اعلام شده است.

سمیع الحق، رهبر شورای دفاع پاكستان كه در جمع تظاهركنندگان شهر پیشاور حضور داشت، اعلام كرد: شورای دفاع پاكستان در مقابل از سرگیری امكان انتقال تجهیزات ناتو از طریق جاده‌های پاكستان مقاومت خواهد كرد.

وی خطاب به شركت‌كنندگان در این تظاهرات گفت كه واشنگتن به تصمیم پارلمان پاكستان مبنی بر توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین و عذرخواهی به خاطر كشته شدن ۲۴ سرباز پاكستانی احترام نمی‌گذارد.

رهبر شورای دفاع پاكستان متوقف شدن حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا و پایان اقدام‌های مداخله‌جویانه دولت واشنگتن در امور داخلی پاكستان را خواستار شد.

سمیع الحق اظهار داشت، لازم است پاكستان از نفوذ آمریكا و هم‌پیمانانش رهایی یابد.