کمیته تحقیق پیرامون حمله کماندویی رژیم صهیونیستی به یک کشتی حامل اقلام بشردوستانه به مقصد نوار غزه در سال ٢٠١٠ به شدت از عملکرد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبكه بی. بی. سی، در این عملیات ٩ نفر، که اکثر آنان شهروندان ترکیه بودند، کشته شدند و این حادثه باعث تیرگی روابط اسرائیل و ترکیه شد.

کمیته تحقیق به ریاست بازرس دولت اسرائیل در گزارش خود گفته است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی بدون مشورت کافی با کارشناسان و فرماندهان نظامی دستور حمله به کاروان امدادرسانی را صادر کرد که نتیجه‌ای نامطلوب به بار آورد.

سازمان بازرسی دولت اسرائیل از نحوه عملکرد دولت بنیامین نتانیاهو در واقعه مرگبار حمله به کاروان دریایی فعالان بین‌المللی عازم نوار غزه، انتقاد کرده است.

در آن حادثه که در ماه مه سال ۲۰۱۰ میلادی رخ داد، کماندوهای اسرائیلی نه فعال ترک طرفدار فلسطینی‌ها را کشتند.

سازمان بازرسی اسرائیل که به طور مستقل عمل می‌کند، می‌گوید که نخست وزیر اسرائیل در جریان آماده شدن برای برخورد با کاروان مذکور، روند سیاستگذاری قانونی را بر اساس ضوابط رسمی رعایت نکرده بود.

بنا بر این سند، تصمیمات دولت نتانیاهو در مورد فعالانی که قصد داشتند محاصره دریایی غزه را بشکنند، به طور غیررسمی و با مشورت نزدیک با ایهود باراک، وزیر دفاع اتخاذ شده بود.

بنا بر این گزارش، نخست وزیر اسرائیل عملا شورای امنیت ملی را دور زده و برخلاف ضوابط موجود، تمام گفتگوهایش را به طور مکتوب ثبت نکرده بود.

این گزارش حاکی از آن است که بنیامین نتایناهو مسائل امنیتی و خارجی را عمدتا با وزیر دفاعش در میان می‌گذارد و درباره آن تصمیم می‌گیرد.

مرگ شهروندان ترکیه در آن حادثه به بحران دیپلماتیک بزرگی بین اسرائیل و ترکیه منجر شد که هنوز ادامه دارد.

یک گزارش سازمان ملل متحد سال گذشته اقدام اسرائیل علیه کشتی‌‌های فعالان را مطابق قوانین بین‌المللی دانست اما تاکید کرد که نیروهای اسرائیلی بیش از اندازه لازم، دست به خشونت زدند.

بنا بر گزارش سازمان بازرسی، گابی اشکنازی، رئیس ستاد مشترک وقت ارتش اسرائیل به کابینه توصیه کرده بود که پیش از نزدیک شدن کاروان دریایی فعالان، ماجرا را به طور دیپلماتیک حل و فصل کند.

این ژنرال پیش‌بینی کرده بود که برخی از این فعالان با نیروهای اسرائیلی درگیر شوند و عملیات ارتش آسان نخواهد بود.

این در حالیست که نتانیاهو مدعی شده است که به او درباره امکان برخوردی خشونت بار با فعالان هشدار داده نشده بود.

دفتر نتایناهو در واکنش، از عملکرد خود در امور امنیتی دفاع کرده است.

به گفته دفتر نخست وزیر اسرائیل، در حال حاضر مردم اسرائیل از امنیت بالایی برخورداند که در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده و این وضع به خاطر سیاست‌های نتانیاهوست.

دفتر نخست وزیر اسرائیل همچنین نشست‌های امنیتی و مشورت‌هایش را بی‌سابقه توصیف کرده است.

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه اسرائیل نیز در عرصه روابط عمومی ضعیف عمل کرده بود به طوری که صدای اسرائیل در رسانه‌های عرب شنیده نشد.