نماینده پارلمان عراق تاکید کرد آمریکا با توجه به خسارات زیادی که از جنگ عراق متحمل شده در سوریه با به کارگیری عناصر القاعده برای مقابله غیرمستقیم با محور مقاومت تلاش می‌کند.

"حسین الصافی" نماینده پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بغداد تاکید کرد تحرکات آمریکا و حضور نظامی این کشور در منطقه در اصل برای تفرقه‌افکنی و اجرای طرح‌های تجزیه‌طلبانه و آشوبگرانه کاخ سفید با همراهی لابی صهیونیستی است.

وی ادامه داد: بر خلاف تصور رایج، حضور آمریکا در منطقه برای مبارزه با تروریسم و جنگ با القاعده‌ای نیست که با حمایت شخص آمریکایی‌ها در منطقه مرتکب جنایات تروریستی می‌شوند.

نماینده پارلمان عراق همچنین عملیات‌های تروریستی القاعده در عراق از زمان اشغالگری این کشور از سوی نیروهای بین‌المللی را با هماهنگی اطلاعاتی آشکار و حمایت لجستیکی با دستگاه اطلاعاتی و نظامی آمریکا دانست.

حسین الصافی گفت بهانه‌های دولت آمریکا تنها ابزار رسانه‌ای است که برای توجیه حضور آمریکا در حوزه خلیج فارس و برخی دیگر پایگاه‌های مستقر در منطقه ساخته می‌شود.

وی افزود: عامل سیاسی و اصلی حضور القاعده در منطقه خدمت به آمریکایی‌ها و طرحشان است به ویژه درباره سوریه که آمریکایی‌ها امروز این گروه را به کار گرفته‌اند تا بر محور مقاومت که دمشق در آن پلی بین جمهوری اسلامی ایران، حزب الله و دیگر طرف‌های حامی مقاومت در منطقه است ضربه بزنند.

نماینده عراقی اظهار داشت: ارتش آمریکا با توجه به فرسایش و خسارات بزرگی که از جنگ عراق متحمل شده است به دنبال دخالت نظامی مستقیم در عراق نیست اما به طور غیرمستقیم برای مقابله با نظام بشار اسد کار می‌کند.

حسین الصافی مهم‌ترین تکلیف ملت‌های اسلامی را در برهه کنونی رسوایی رژیم‌هایی دانست که حامی حضور آمریکا در منطقه هستند و از دست نشانده‌های آن حمایت می‌کنند.

نماینده پارلمان عراق همچنین برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز برای سرنگونی رژیم‌های عربی و توقف ادامه اجرای طرح آمریکا در منطقه را خواستار شد.