در حالی که درخواست‌های مردم تونس برای ایجاد فرصت‌های کاری و توسعه این کشور ادامه دارد، دولت تونس از بسته طرح‌های توسعه در سال جاری خبر داده است.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیره"، در آغاز ماه جاری میلادی تونس شاهد اعتصاب‌ها و تجمعاتی بود تا توجه انظار عمومی را به معترضین و درخواست‌های آنها جلب کند؛ در همین راستا دولت تونس از طرح‌های توسعه برای آرام کردن اعتراضات مردم خبر داده است، اما همچنان چالش‌های زیادی را برای اجرای این طرح‌ها پیش رو دارد.

"سامی الطاهری"، معاون دبیر کل اتحادیه مشاغل تونس علت اعتراضات مردم را به این نکته مرتبط می داند که انتظارات مردم با توجه به وعده هایی که از سوی برخی احزاب در ائتلاف دولتی داده شد، بالا رفته است، اما این احزاب قدرت تحقق وعده های خود را ندارند.

وی افزود: احزاب وعده هایی درباره اشتغال صدها هزار نفر از بیکاران و کاهش بهای اقلام معیشتی و قیمت ها دادند، اما در عمل اتفاقی رخ نداد.

این مقام تونسی از روش دولت تونس برای ایجاد توسعه انتقاد کرده و یادآور شد که بخشی از این طرح ها بدون هیچ گونه بازبینی درباره اهداف آن، از برنامه های دولت قبلی اقتباس شده است.

الطاهری معتقد است که طرح های ارائه شده توسط دولت "حمادی الجبالی"، جنبه تبلیغاتی برای انتخابات آینده را دارد و راه حلی فوری برای مشکلات مردم تونس محسوب نمی شود.

اما "الفرجانی دغمان"، رئیس کمیته مالی و توسعه مجلس موسسان تونس و از اعضای جنبش "النهضهٔ" معتقد است که برنامه های دولت ترکیبی از ابعاد اقتصادی و اجتماعی است.

وی درباره موضعش درباره تحرکات اجتماعی برخی گروههای تونسی یادآور شد: می توان اوضاع فعلی را با توجه به وضعیت پس از انقلاب عادی تلقی کرد، زیرا در یک فضای متشنج نمی توان توسعه ایجاد کرده و یا طرح ها را اجرا کرد.

وی از مردم تونس خواست به دولت اعتماد کرده و به آنها فرصت دهند تا طرح های خود را آغاز کنند؛ وی به این نکته اشاره کرد که برای محسوس بودن نتایج این طرح ها حداقل به دو ماه زمان از آغاز آن طرح نیاز است و مردم باید صبر داشته باشند.

وزرای دولت تونس دوشنبه گذشته دیدارهای میدانی خود از مناطق مختلف تونس را به پایان رسانده و از اجرای طرح هایی در بخش های تاسیسات زیربنایی، راههای روستایی و طرح های دیگر خبر دادند.

دولت تونس معتقد است که اعتراضات در برخی مناطق تونس نتیجه سیاست های دولت نیست، بلکه دلایل دیگری چون افزایش تعداد بیکاران از علل آن محسوب می شود.

در همین حال "رضا السعیدی"، وزیر امور اقتصادی و اجتماعی تونس ابراز امیدواری کرد که دولت این کشور بتواند امسال به رشد ۳.۵ درصدی رسیده و ۷۵ هزار شغل در دو بخش دولتی و خصوصی ایجاد کند.

این مقام تونسی برنامه های دولت این کشور را ساخت مسکن برای اقشار فقیر، تخصیص بودجه برای حمایت از کالاهای اصلی و افزایش قدرت خرید مردم توصیف کرد.