وزیر امور خارجه آمریکا ادعا کرده که اطلاعات جدیدی در خصوص تحویل بالگردهای جنگی روسی به دولت سوریه وجود دارد که موجب نگرانی مقامات واشنگتن شده است.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری ـ اینترنتی «راس بالت»، "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که مقامات کاخ سفید نگران تحویل بالگردهای جنگی روسیه به سوریه هستند.

به گفته کلینتون، دولت آمریکا موضوع فروش تسلیحات نظامی روسی به سوریه را با مقامات مسکو مورد بررسی قرار داده است. روسیه بطور مرسوم تاکید دارد که سلاح‌های روسی تحویل داده شده به دولت سوریه ارتباطی به بحران داخلی در این کشور ندارد، البته این مسئله درست نیست.

وزیر خارجه آمریکا افزود: اطلاعات جدید در رابطه با تحویل بالگردهای جنگی روسی به دولت سوریه بشدت باعث نگرانی مقامات کاخ سفید شده است. چرا که رژیم "بشار اسد" با دریافت سلاح‌های جدید از سوی روسیه توان نظامی خود را تقویت خواهد کرد.

البته سخنگوی پنتاگون بعد از اظهارات کلینتون اعلام کرد که وزارت دفاع آمریکا اطلاعی در خصوص تحویل بالگردهای جنگی روسی به سوریه ندارد.

دولت روسیه هنوز واکنشی به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا نشان نداده است، ولی "دمیتری راگوزین" معاون نخست وزیر روسیه روز دوشنبه در زمان بازدید از نمایشگاه بین المللی ویژه تسلیحات نظامی و سامانه‌های تامین کننده امنیتی پاریس اعلام کرد که تسلیحات نظامی روسی که به دولت سوریه تحویل داده می‌شوند، نمی‌توانند علیه مردم غیرنظامی این کشور مورد استفاده قرار بگیرند.

به گفته وی، روسیه برخلاف شرکای غربی خود هرگز تلاش نکرده که به مناقشه در سوریه دامن بزند، ولی افرادی که مایلند تا دست خود را در آتش مناقشه سوریه گرم کنند، باید از ارسال سلاح برای گروه‌های مسلح مخالف دولت دست بردارند.