پس از اینکه مالاوی به عنوان میزبان نشست بعدی اتحادیه آفریقا حضور رئیس جمهور سودان را در کشورش نپذیرفت، نشست این اتحادیه به اتیوپی منتقل شد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الیوم السابع"، دولت مالاوی به عنوان میزبان نشست بعدی اتحادیه آفریقا خواستار ممانعت از حضور "عمر البشیر"، رئیس جمهور سودان شد و علت این درخواست خود را تاثیر منفی این امر بر اقتصاد کشورش دانست.

اتحادیه آفریقا اعلام کرد که پس از عقب نشینی مالاوی از میزبانی نشست بعدی این اتحادیه و پس از رایزنی با کشورهای عضو، این نشست در مقر اتحادیه آفریقا در اتیوپی در ۱۹ ماه جاری میلادی برگزار می‌شود.

"البشیر"، به اتهام آنچه که ارتکاب جنایت های جنگی خوانده می شود، از سوی دیوان کیفری بین‌المللی محکوم شده و مالاوی نیز عضوی از دیوان کیفری است؛ این در حالی است که دادستان کل این دیوان خواستار قطع کمک ها به کشورهایی شده است که از بازداشت البشیر خودداری می‌کنند.

مالاوی سال گذشته با پذیرش البشیر، کشورهای کمک کننده که ۴۰ درصد از بودجه آن را تامین می‌کنند، خشمگین کرد.

رهبران کشورهای آفریقایی در سال ۲۰۰۹ رای گیری کرده و تصمیم گرفتند با دیوان کیفری بین المللی در زمینه دستگیری البشیر همکاری نکنند؛ آنها یادآور شدند که حکم دیوان کیفری درباره البشیر تلاش‌ها برای پایان دادن به درگیریها در سودان را ناکام می گذارد.

کشورهای آفریقایی همچنین دیوان کیفری بین‌المللی را متهم کردند که به طور خاص کشورهای آفریقایی را هدف قرار می‌دهد.