گروه القاعده، یك نوار ویدئویی ضبط شده از "ابویحیی اللیبی"، مرد شماره دو القاعده كه گفته می‌شد در حملات هواپیمای بدون سرنشین آمریكا در پاكستان كشته شده است، منتشر كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مشخص نمی‌باشد كه آیا این نوار ویدئویی پیش از مرگ اللیبی ضبط شده است یا این نوار متعلق به پس از حمله آمریكایی‌ها به پاكستان می‌باشد.

این رهبر القاعده كه گمان می‌رود در پاكستان كشته شده باشد، در این نوار در خصوص درگیری‌های سوریه سخن می‌گوید اما به هیچ تاریخ خاصی اشاره نمی‌كند كه مشخص شود در چه زمانی ضبط شده است.

پس از اینكه آمریكا اعلام كرد كه اللیبی در حملات هواپیماهای بدون سرنشین كشته شده است، سایر رهبران این گروه شبه‌نظامی این خبر را تایید و یا رد نكردند.

برخی از تحلیلگران بین‌المللی معتقدند كه این امكان وجود ندارد كه این فیلم پیش از مرگ ابویحیی اللیبی ضبط شده باشد و این گروه اقدام به پخش آن نكرده باشد.

پیش از مرگ وی، وزارت امور خارجه آمریكا جایزه یك میلیون دلاری برای اطلاعاتی كه منجر به دستگیری وی شود، تعیین كرده بود. در سال ۲۰۱۰ مركز مبارزه با تروریسم ملی در آمریكا، نام اللیبی را جزو یكی از فرماندهان ارشد القاعده قرار داد و از وی به عنوان "با تجربه ترین و با نفوذ‌ترین رهبر القاعده" یاد كرد.

طبق اطلاعاتی كه وزارت امور خارجه آمریكا در مورد وی منتشر كرده، اللیبی متولد سال ۱۹۶۳ و یك عالم مذهبی بوده كه از آموزش‌های مذهبی خود برای تاثیر گذاشتن بر مردم و مشروع كردن اقدامات القاعده استفاده می‌كرده‌ است.

وی در سال ۲۰۰۲ یك بار دستگیر شد و در پایگاه نظامی بگرام آمریكا زندانی بود اما در شب ۱۰ ژوئیه سال ۲۰۰۵ از زندان فرار كرد. وی از آن پس در تعدادی از فایل‌های ویدئوی القاعده ظاهر شد.